دسته‌بندی نشده

مقایسه کابل مسی و آلمینیومی – کابل مفتولی رسانا کابل

کابل مفتولی رسانا کابل

قبل از هر چیز بد نیست بدانیم که خوده جنس آلومینیوم در مقایسه با مس، دارای رسایی ضعیف تری میباشد و البته ناگفته نیز نماند که برتری هایی هم نسبت به مس دارد. همانطور که اشاره شد رسانایی آلومینیوم از مس کمتر است و مقدار آن به ۶۱ درصد رسانی مس می رسد، ویژگی دیگر کابل مفتولی رسانا کابل و جنس آلومینیوم، چگالی کمتر آن میباشد که مقدار آن حدود یک سوم مس می باشدو طبیعتا بر این اساس وزن کابل ساخته شده از آلومینیوم از کابل مشابه مسی کمتر می گردد. یکی از علل ضعف رسانایی کابل با هادی آلومینیومی این است که یک پوسته نازک و سخت از اکسید آلومینیوم بر سطح هادی ایجاد می شود که از رسانایی آن می کاهد.

کابل مفتولی رسانا کابل

برای درک بهتر تفاوت رسانایی این دو جنس بد نیست بدانید که در یک رسانایی برابر مقطع یک رسانای آلومینیومی ۶/۱ برابر مقطع یک رسانای مسی است. در واقع این تفاوت سطح مقطع بدان معناست که از مواد عایق، حفاظ، پرکننده ها و روکش بیشتری می باید سود برد.

با در نظر گرفتن وجود بیشتر این موارد ذکر شده، گنجایش یک کابل آلومینیومی ۸۰-۷۸ درصد گنجایش یک کابل مسی با مقطع یکسان می گردد. یکی از علت هایی که در دوره های آموزش برق صنعتی و آموزش برق ساختمان، سرفصل هایی برای شناخته انواع کابل مفتولی رسانا کابل در نظر گرفته شده است این است که این مساله یعنی شناخت انواع کابل یکی از اموری است که برقکاران باید به آن ها تسلط داشته باشند.

با شناخت کافی از تفاوت های این دو کابل، ادامه صحبت خودر را پیرامون هر یک از این دو کابل سوق میدهیم.

 

انواع کابل مسی

تقسیم بندی کابل های مسی نیز همانند سایر انواع سیم و کابل مفتولی رسانا کابل بر اساس ویژگی های ساختاری همچون شکل و نوع هادی و یا ویژگی های کاربردی همچون ولتاژ کار ، نوع نصب و … انجام می گردد. در بین موارد ذکر شده که برای تقسیم بندی کابل ها، نوع و شکل هادی بدلیل ارتباط آن با نحوه نصب کابل اهمیت بیشتری دارد.

از نظر نوع و ساختمان هادی های مورد استفاده در کابل به انواع زیر تقسیم میشوند:

هادی کلاس یک

هادی کلاس یک که به آن تک مفتولی نیز گفته میشود و از نامش بر می آید فقط یک مفتول دارد. این هادی دارای کمترین انعطاف پذیری است. این هادی در مقایسه با هادی انعطاف پذیر ( هادی افشان ) قابلیت هدایت جریان برق آن بالاتر است.

 

هادی کلاس دو

هادی نیمه افشان، تابیده منظم، استرند شده نام های دیگر هادی کلاس دو می باشد. این دسته از هادی ها شامل تعدادی مفتول است که به طور منظم به هم تابیده می شوند. این هادی ها می توانند به صورت فشرده یا غیر فشرده باشند. اگر مفتول های هادی در حالت غیر فشرده بود تعداد مفتول های هر هادی می تواند ۷، ۱۹، ۳۷، ۶۱ و …. باشد. از نظر انعطاف پذیری، این هادی بین دو نوع هادی تک مفتولی و هادی انعطاف پذیر (هادی افشان) است. لازم به ذکر است که قابلیت انتقال جریان برق آن با توجه به مقاومت الکتریکی یکسان با هادی گروه یک مشابه است. معمولاً در کابل های نصب ثابت، هادی های تا سطح مقطع mm210 به صورت تک مفتولی یا نیمه افشان و بالاتر از آن به صورت نیمه افشان تولید می شود.

کابل مفتولی رسانا کابل

 

هادی کلاس پنج و کلاس شش

هادی کلاس پنج و کلاس شش که به آن هادی انعطاف پذیر یا هادی افشان نیز گفته میشود، تعداد مفتول هایشان از هادی های نوع دو بیشتر است و از سوی دیگر قطر رشته های آن نسبت به هادی های نوع یک و دو کمتر است و در واقع بالا بودن انعطاف پذیری این نوع هادی در کابل مفتولی رسانا کابل ناشی از همین مورد ذکر شده است. این دسته از هادی مقاومت الکتریکی بالایی دارد و متاسفانه علی رغم این موضوع، در ایران مصرف بسیار بالایی در ساختمان پیدا کرده است. تفاوتی که هادی این دسته را به دو گروه پنچ و شش تقسیم بندی می کند این است که هادی گروه شش انعطاف پذیری بیشتری نسبت به هادی گروه پنج دارد.

بنابراین تا به اینجا متوجه شدیم که کابل های مسی نیز بر اساس نوع هادی به کابل های انعطاف پذیر و کابل های نصب ثابت تقسیم بندی می گردند. اما همچنان جواب سوال خود را نگرفته ایم کابل مسی یا آلومینیومی؟ کدام کابل برای مصرف مورد نظر ما مناسب ترین گزینه است؟

 

کابل مسی، آلومینیومی یا کابل مفتولی رسانا کابل

میدانیم که هر پروژه ای برای اینکه به نتبجه مطلوب برسد باید بخش بخش آن را مطابق با قوانین و استاندارد های تدوین شده توسط کارشناسان همان حوزه پیش برد و سیم کشی های ساختمان نیز از این امر مستثنی نیستند و بر اساس الزامات مندرج دراستاندارد ملی ایران شماره ۳۰۸۴ و نیز الزامات استاندارد بین المللی IEC ۶۰۲۲۸ جنس هادی افشان یا انعطاف پذیر گروه ۵ می بایستی فقط از فلز مس بوده و استفاده از فلز آلومینیوم در هادی سیم و کابل فقط برای هادی های مفتولی و نیمه افشان از سطح مقطع ۱۰ میلی متر و به بالا مجاز شناخته شده است. هرچند امروزه در کابل های سیم کشی و کابل های انعطاف پذیر تنها از رساناهای مسی سود می برند.

یکی از دلایلی که فلز آلومینیوم را از صلاحیت استفاده در هادی های نوع افشان خارج میکند مقاومت الکتریکی بالای آن است. همچنین احتمال خوردگی و اکسید شدن در مجاورت با سایر فلزات، بالا بودن ضریب انبساط خطی، احتمال خارج شدن از محل اتصال در نتیجه تغییرات دما و قطعی رشته های این نوع هادی بر اثر فشار اتصالات از دیگر دلایلی است که فلز آلومینیوم را مناسب استفاده در هادی های نوع افشان ندانیم.

کابل مفتولی رسانا کابل

 

بنابراین به عنوان جمع بندی و بطور کلی جهت خرید سیم و کابل آلومینیومی بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • سطح مقطع هادی آلومینیومی 1.6 برابر بزرگ تر از سطح مقطع هادی مسی به ازای طول است و مقاومت و افت ولتاژ آنها یکسان است.
  • چگالی آلومینیوم تقریباً 30% مس بوده و در نتیجه آلومینیوم به همین نسبت سبک تر از مس است.
  • سبک تر بودن وزن آلومینیوم موجب کاهش وزن کابل و سهولت در حمل و نقل و جابجایی آن در مقایسه با هادی مسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *