دانستنی های کابل

روش‌های شناسایی کابل برق مرغوب

شناسایی کابل برق مرغوب

هنگام خرید کابل برق حتما باید کیفیت آن را بررسی کنید. اکثر برندهای موجود در بازار مطابق با استانداردها محصولات خود را تولید می‌کنند اما هستند برندهایی که کابل نامرغوب دست مردم می‌دهند! با این وجود، تحقیقات تجربی و مشاهدات میدانی نشان داده‌اند که حاشیه اعتماد بین برندهای مختلف نسبتاً زیاد است. در این مقاله قصد داریم روش‌های شناسایی کابل برق مرغوب را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

فاکتورهای مؤثر در انتخاب کابل برق مرغوب

شما می‌توانید با بررسی: خلوص هادی، متمرکز بودن کابل، قطر هادی، مقاومت هادی، ضخامت عایق، تأخیر در حریق و درجه ولتاژ، کیفیت کابل را بررسی کنید. این فاکتورها به شما کمک می‌کند؛ کابل برق مرغوب و با کیفیت خریداری کنید.

 

فاکتورهای انتخاب کابل برق مرغوب

قطر هادی کابل مرغوب

اندازه استاندارد سایز هادی در داخل کابل برای عبور جریان مهم است. در الکتریسیته به ازای هر جریان مقاومت خاصی وجود دارد. هر چه قطر هادی کمتر باشد مقاومت بیشتر است و بالعکس. مقاومت بالا، عایق کابل را ذوب می‌کند و در نهایت می‌سوزد.
برای بررسی مرغوبیت و کیفیت یک کابل برق باید نسب به باری که به آن وارد می‌شود؛ قطر استاندارد محصول را بررسی کرد. قطر هادی باید مطابق با استانداردهای رایج براساس نوع کاربرد مورد نظر باشد. برای مثال، کابل‌های برق مخصوص وسایل برقی دارای قطر متفاوتی نسبت به کابل‌های صنعتی هستند.

خلوص هادی داخل کابل

یکی دیگر از ویژگی‌های یک کابل مرغوب، خلوص هادی است که میزان رسانایی هادی را تعیین می‌کند. مواد خام ناخالص رسانا مانند آلیاژهای مس به دلیل مقاومت بسیار بالا باعث ایجاد ناخالصی در هادی کابل می‌شوند؛ بنابراین، هر چه ماده خام خالص‌تر باشد، کیفیت رسانایی آن بالاتر است.

خلوص هادی داخل کابل مرغوب و باکیفیت

 

اگر هادی مسی خالص باشد، مقاومت مناسبی نسبت به سایز هادی خواهد داشت و اگر مقاومت خیلی زیاد یا خیلی کم نباشد، قابلیت هادی برای عبور جریان نیز خوب خواهد بود. اگر هادی، رسانایی خوبی نداشته باشد؛ جریان را به طور بهینه تامین نخواهد کرد. هم‌چنین زمانی که جریان برای مدت طولانی از هادی عبور می‌کند، احتمال گرم شدن بیش از حد سیم زیاد است. این موضوع به دلیل اصطکاک بیش از حدی است که در هادی وجود خواهد داشت.

متحدالمرکز بودن هادی

ویژگی متحدالمرکز بودن هادی در داخل یک عایق، هنگام طراحی کابل بسیار مهم است زیرا اگر کانکتور (قسمتی از کابل برای وظیفه هدایت جریان الکتریکی است) خیلی بیشتر به سمتی از عایق متمایل شود؛ باعث ایجاد شوک الکتریکی می‌شود. متحدالمرکز بودن هادی به معنای این است که هادی دقیقاً در وسط کابل قرار دارد.
درک این موضوع دشوار نیست زیرا هادی داخل کابل اکنون فقط به صورت نازکی پوشیده شده است؛ بنابراین، کابل تقریباً خالی عمل می‌کند. هر فرد عادی که دانش اندکی از فیزیک داشته باشد؛ تأثیر خطرناک لمس یک هادی برهنه را درک می‌کند. دلیل این‌که برخی از قسمت‌های وسایل الکتریکی به بدن ما ضربه وارد می‌کنند، احتمالاً به این خاطر است که کابلی که جریان را از آن بخش از دستگاه عبور می‌دهد، عایق مرکزی خوبی ندارد.

 

کابل هادی متحدالمرکز

 

ضخامت عایق کابل مرغوب

ضخامت عایق به عنوان بخشی از محافظت کابل عمل می‌کند. طبق استانداردها، حداقل و حداکثر ضخامت برای پوشش عایق وجود دارد. اگر ضخامت عایق کابل کمتر از حداقل استاندارد باشد؛ ممکن است باعث برق گرفتگی شود. اگر ضخامت عایق از حداکثر ضخامت بیشتر باشد، احتمالاً باعث گرم شدن کابل می‌شود که در شرایط شدید منجر به آتش سوزی خواهد شد.
عایق یک کابل مرغوب نیز باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد. عایق سخت ترد است و به راحتی می‌شکند. بنابراین همانطور که هادی داخل عایق باید آنیل شود، ماده مورد استفاده در پوشش سیم نیز نباید سخت باشد بلکه باید انعطاف پذیر بالایی را ارائه دهد.

 

ضخامت عایق کابل مرغوب و با کیفیت

آنیل کاری هادی کابل

برای عبور کابل از مجراهای تنگ و مناطق دشوار که نیاز به خم کردن کابل دارد، هادی باید آنیل شود. آنیل کردن یک ویژگی مهم کابل برق است که باعث می‌شود محصول به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بدون نیاز به برش مورد استفاده قرار گیرد. این یک ویژگی بسیار مهم است زیرا سیم کشی مجرا را بسیار آسان می‌کند.
جنس هادی مس به رنگ روشن و درخشان است؛ اگر چنین نبود کابل نامرغوب است. هم‌چنین یک هادی مسی خوب باید در برابر خوردگی مقاومت کند زیرا زنگ زدگی قدرت هادی را به شدت کاهش می‌دهد؛ در حالی که عایق پوسیده کابل را تخریب می‌کند.

تأخیر شعله کابل

یک کابل خوب از احتراق پشتیبانی نمی‌کند زیرا دارای خاصیتی است که به آن آتش یا تاخیر در شعله می‌گویند. یک پوشش PVC خوب (مواد اولیه مورد استفاده در عایق کابل) در برابر آتش مقاوم است؛ بنابراین، کابلی که عایق آن از PVC خوب ساخته شده است، در برابر آتش مقاومت می‌کند.
متأسفانه بسیاری از کابل‌های بی‌کیفیت موجود در بازار با PVC عایق بندی نشده‌اند. این موضوع یکی از دلایلی است که چنین کابل‌هایی برای مقاومت در برابر آتش سوزی در یک ساختمان در حال سوختن مشکل دارند. درعوض، عایق به راحتی ذوب می‌شود و فقط هادی که اکنون خالی است در معرض آتش قرار می‌گیرد. مس به عنوان رسانای خوب گرما، حتی به گسترش آتش نیز کمک می‌کند.

 

تأخیر در شعله کابل با کیفیت

 

اگر ناهمواری‌های بافته شده را روی سطح کابل مشاهده کردید، این ویژگی نشان می‌دهد که فناوری تولید کابل خوب بوده و کابل استاندارد و مرغوب است. اگر روکش PVC ظاهر صافی داشته باشد و ناهمواری قابل مشاهده نیست، کابل به احتمال زیاد بی‌کیفیت است.

ظاهر کابل برق مرغوب

در هنگام خرید کابل باید به بسته بندی محصول، کیفیت چاپ، مشخصات مدل، نام تامین کننده سیم و کابل، آدرس کارخانه و غیره توجه کنید. همچنین به ظاهر کابل دقت کنید؛ کابل باید صاف و گرد و با رنگ یکنواخت روکش شده باشد. وجود آسیب دیدگی و پایین بودن کیفیت روکش از مشخصات اصلی کابل نامرغوب است. ظاهر کابل به خوبی می‌تواند کیفیت محصول را تداعی کنید. همچنین توصیه می‌کنیم تا کابل را برش دهید تا کیفیت لایه های داخلی و هادی آن را بررسی کنید. لایه شیلد یا محافظ روی هادی نباید نازک بوده یا توری آن به طور ناموزون توزیع شده باشد.

کلام آخر

با توجه به موارد فوق، باید این واقعیت را درک کرد که هیچ یک از ویژگی‌های یک کابل خوب و مرغوب را نباید نادیده گرفت. بدین دلیل که هر ویژگی در عملکرد سیستم (لوازم خانگی یا کاربردهای ساختمانی) تاثیر خواهد گذاشت. پس با درک روش‌های شناسایی کابل برق مرغوب می‌توانید سرمایه گذاری مناسبی داشته باشید. کابل مرغوب هم‌چنین ایمنی را افزایش می‌دهد و هزینه‌های مربوط به خرابی و آتش سوزی و خطرات جانی را به کلی از بین می‌برد. شما می‌توانید برای خرید سیم و کابل مرغوب و اطلاع از روند فروش با تیم پشتیبانی آلیس صنعت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *