دسته‌بندی نشده

تاریخچه سیم و کابل در ایران – نمایندگی کابل آلومینیومی

نمایندگی کابل آلومینیومی و تاریخچه کابل در ایران

پیش از این راجب عایق پلی‌اتیلن کراس لینک (XLPE) صحبت کردیم و دانستیم که این ماده در پی یک واکنش شیمیایی – گرمایشی از ماده پلی اتیلن گرما – نرم به وجود می‌آید. نمایندگی کابل آلومینیومی شناختن این ماده مهم و اساسی باعث شد تا امکان ساخت کابل‌هایی با ولتاژهای بسیار بالا هم فراهم شود. در واقع امروزه با نمایندگی کابل آلمینیومی، امکان‌پذیر شدن ساخت کابل‌های فراتر از ۵۰۰ کیلوولت را نیز مدیون این ماده جدید یعنی پلی‌اتیلن کراس لینک (XLPE) هستیم

کارخانه برق امین‌الضرب

مدارک و مستندات موجود نشان از این دارد که در سال ۱۲۸۲ خورشیدی، سیم‌های روکش‌دار از همان سال‌های ورود کارخانه برق امین‌الضرب به ایران مورد استفاده قرار گرفت. چراکه شخص محمدحسین امین‌الضرب، سیم‌های روکش‌دار را خریداری و به ایران وارد کرد و سبب شد که محمدحسین امین‌الضرب با لقب پدر برق ایران مشهور گردید.

نمایندگی کابل آلومینیومی

در ابتدا و در همان سال های ۱۲۸۲ خورشیدی بهره‌برداری از انرژی برق در کشور معمولا با سیم‌های روکش‌دار به کمک مقرهای کوچک و سفیدرنگ قرقره مانندی بر روی دیوارها و سقف اتاق‌ها و سالن‌ها نصب می‌شدند، بودند. سپس با پیشرفت کشور و افزایش نیاز به انرژی برق با افزایش تعداد کارگاه‌ها و کارخانه‌ها برای راه‌اندازی موتورهای برقی در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها استفاده از کابل های پیشرفته‌تر آغاز گردید و سبب شد که ورود کابل ها به کشور چشمگیرتر شود.

 

جمع‌آوری شبکه‌های هوایی با نمایندگی کابل آلومینیومی

این افزایش تقضا برای بهره گیری از این انرژی با جمع‌آوری شبکه‌های هوایی در شهرهای بزرگ به ویژه در تهران و اصفهان و نصب شبکه‌های زمینی کابل فشار ضعیف و فشار متوسط همراه گردید و نیاز به کابل‌های پیشرفته وارداتی چاره‌ناپذیر گردید. به همین خاطر بنگاه‌های برق برای تامین نیازهای گوناگون و گاهی پیچیده تر‌ها به بازارهای برون مرزی متکی شدند و انبارهایشان پر از کابل‌های متنوعی شد که از سازندگان بی‌شمار در سطح جهان خریداری می‌کردند.

نمایندگی کابل آلومینیومی

 

احساس خطر برنامه‌ریزان اقتصادی و سرمایه‌گذاران

این احساس نیاز روزافزون مردم با پیشرفت کشور و برتری مدارهای کابلی در شبکه‌های زمینی در سطح شهرها و درون کارخانه‌ها و کارگاه‌ها روز به روز سبب افزایش ورود کابل ها به کشور و خریداری از سازندگان بی‌شمار در سطح جهان میشد به همین دلیل برنامه‌ریزان اقتصادی و فنی و سرمایه‌گذاران را بر این باور کشاند که با سرمایه‌گذاری در صنعت کابلسازی افزون بر تامین نیازهای داخلی از خروج ارز نیز جلوگیری کنند.

این باور انقدر ادامه داشت تا چنین شد که اندیشه ایجاد کارخانه‌های کابل‌سازی به وجود آمد. نمایندگی کابل آلومینیومی در این میان با پدید آمدن زمینه ورود فناوری‌ها و دانش‌های نوین پیشرفته و برپایی پایگاه‌های تحقیقاتی تخصصی به روند رو به رشد پیشرفت‌های علمی و فنی کمک می‌گردد.

نمایندگی کابل آلومینیومی

 

روش ساخت سیم و کابل

روش ساخت کابل فشار قوی تقریبا در تمام کارخانه‌های سازنده موجود در گوشه و کنار جهان و در سطح بین المللی یکسان است. زیرا که استانداردهایی که برای کابل‌های توزیع مورد استفاده قرار می‌گیرند همواره یکسانند و اگر اندک تفاوتی بین برند های مختلف است ناشی از اختلاف در دستگاه یکاهای آن‌هاست.

تفاوت‌های اساسی آن‌ها در طراحی کابل‌ها، نمایندگی کابل آلومینیومی و شبکه‌های کابلی و انتخاب نوع کابل دیده می‌شود و همانطور که اشاره شد این تفاوت‌ها در زمینه ساخت کابل‌های توزیع خیلی اساسی نیستند.

کابل‌ها کشورهای جهان را از نظر روش ساخت می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: کشورهایی که از روش ساخت بریتانیا و اروپا پیروی می‌کنند و آن‌هایی که با روش طراحی در ایالات متحده آمریکا سازگارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *