دسته‌بندی نشده

تاریخچه سیم و کابل-کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی و تاریخچه انواع سیم

در سال ۱۸۳۰ میلادی اولین بار کشتیرانان از کابل به عنوان ابزار کاری خود استفاده می‌کردند. هرچند اکثر استفاده از کابل آلومینیومی در آن زمان در کشتیرانی برای استفاده‌های دیگری بود ولی تاریخچه سیم و کابل به این سال ها بر می‌گردد.

سپس رفته رفته با پیشرفت علم، سیم با کاربرد کنونی به کار گرفته شد که هادی آن از مس بود. لازم به ذکر است که در ابتدا این سیم‌ها در آن زمان بدون عایق بودند و با فراگیر شدن صنعت برق، باعث شد تا خطرات ناشی از برق‌گرفتگی نیز زیاد شد.

همین افزایش خطرات ناشی از برق‌گرفتگی باعث شد تا احساس نیاز به کابل آلومینیومی با روکش برای کاهش این خطر در جامعه به وجود آید. تا اینکه در در سال ۱۸۷۶ اندیشه تولید کابل با روکش لاستیکی به مرحله اجرا درآمد. برای اولین بار با نوعی کائوچوی طبیعی به نام گوتاپرچا در این مرحله چند رشته سیم مسی را به هم تابیده و روکش می‌کردند.

کابل آلومینیومی

 

روش جدید تولید کابل

فرایند تولید کابل به این روش هم وقت گیر و هم پرهزینه بود زیرا که فرآیند ساخت کابل بدین شکل بود که ابتدا همان ماده عایق گیاهی و طبیعی (به نام گوتاپرچا) را به دور رسانا می پیچیدن سپس باید این ماده را خشک میکردند کابل آلومینیومی به همین دلیل آن را در دمای ۱۳۰ تا ۱۴۰ درجه سانتیگراد قرار میدادند و سپس آن را با مواد روغنی، رزین یا موم اشباع می‌کردند و سرانجام با سرب روکش می‌نمودند.

به همان دلایل وقت گیر بودن و هم پرهزینه بودن روش ذکر شده، در سال ۱۸۸۷ شیمیدان‌ها از راه سنتز مواد، موفق به تهیه عایقی جدید به نام باکلیت شدند که ارزانتر از لاستیک بود.

کابل آلومینیومی

 

سال ۱۸۹۸و نیاز به شبکه‌های با ولتاژ بالاتر

در ادامه نیاز به شبکه‌های با ولتاژ بالاتر نیز پدیدار شده بود و در همین دوران جای خود را باز کرده بودند. به طوری که در سال ۱۸۹۸ نخستین کابل ۱۰ کیلوولت سه رشته‌ای، برای یک شبکه برق متناوب سه فاز ساخته شد. مانند هر صنعت دیگر روز به روز صنعت ساخت کابل آلومینیومی با ولتاژ بالاتر نیز در حال پیشرفت و ترقی بود بطوری که در سال ۱۹۳۵ به روشی دست یافته بودند که دو الکترود را داخل روغن قرار می دادن و با گذاشتن لایه‌های مختلفی از کاغذهای عایق در میان دو الکترود ولتاژ شکست این مواد را اندازه‌گیری میکردند.

سپس به این نتیجه رسیدند که با بهبود شرایط ساخت، کیفیت عایق‌های کاغذی بالا می‌رود و می‌توان آنها را در ولتاژهای بالاتر به کار گرفت. این روش را اولین بار یک کارشناس سوئیسی به نام بورل پیشنهاد داد و اجرا کرد. در ادامه با گسترش صنعت با بهره‌گیری از مواد دیگری مانند EPR – PVC – PE و… دامنه فعالیت در صنعت کابل‌سازی گشترش یافت و سرمایه‌گذاری‌های کلانی را جذب کرد.

کابل آلومینیومی

تولید کابل آلومینیومی خشک نخستین بار توسط کارخانه جنرال الکتریک

کارخانه جنرال الکتریک در سال ۱۹۵۳ برای نخستین بار موفق به ساخت و تولید کابل خشک با عایق پلی‌اتیلن کراس لینک (XLPE) شد. عایق پلی‌اتیلن کراس لینک (پخته یا ولکانیزه شده) از نظر ساختاری به مواد گرما – سخت (Thermoset) بسیار نزدیک است. لازم به ذکر است که این ماده در پی یک واکنش شیمیایی – گرمایشی از ماده پلی اتیلن گرما – نرم به وجود می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *