دانستنی های کابل

انواع سایز کابل برق و کاربرد آن‌ها

انواع مختلف سایز کابل برق

کابل‌های برق معمولاً برای انتقال برق به نقاط مختلف استفاده می‌شوند. بنابراین، برای شناسایی سایز کابل برق و کاربرد آن‌ها، درک این نکته ضروری است که اندازه‌های نامناسب کابل‌های برق می‌توانند باعث ناسازگاری در جریان الکتریکی شوند. یکی از بزرگترین مسائلی که هنگام خرید کابل برق ممکن است با آن مواجه شویم، انتخاب اندازه صحیح کابل‌ است. در این مقاله به طور کامل در مورد انواع سایز کابل برق و کاربرد آنها صحبت می‌کنیم.

انواع سایز کابل برق

کابل برق بر اساس استانداردهای سیم برق American Wire Gauge (AWG) و کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکال (IEC) تعیین و اندازه گیری می‌شود. در نتیجه، هرچه عدد AWG بزرگتر یا بیشتر شود، اندازه کابل کوچکتر یا کمتر خواهد بود. در حالی که استاندارد IEC اغلب برای کامپیوترها، چاپگرها، لپ تاپ‌ها و غیره کاربرد دارد.
یکی از پرکاربردترین اندازه‌های کابل برق 12 و 14 AWG است که بیشترین کاربرد آن مسکونی و صنعتی است. هم‌چنین، بسیاری از وسایل الکترونیکی بزرگتر مانند اجاق‌های برقی، بخاری‌های برقی، خشک کن‌ها و واحدهای هوای مرکزی، اغلب از سیم‌های برق 6، 8 یا حتی 10 AWG استفاده می‌کنند.

 

سایزهای مختلف کابل برق و کاربرد آن

 

سایز کابل برق را براساس قطر و آمپر نیز می‌توان تعیین کرد. به عبارتی، اندازه کابل برق به معنای تعیین مقطع بر اساس شدت جریان عبوری از آن است. در بازار، کابل‌های برق از 1.5 میلی متر مربع تا 35 میلی متر مربع به فروش می‌رسد. این موضوع نشان دهئده مساحت بیان شده در میلی متر مربع از سیم‌های مسی است که از داخل آن عبور می‌کنند.
هر چه مقطع کابل برق بزرگ‌تر باشد، جریان بیشتری عبور خواهد کرد. اندازه مناسب کابل‌های برق به معنای اتلاف کمتر انرژی  و در نتیجه بهینه سازی کارایی سیستم الکتریکی است. با این حال، وقتی با وسایل کوچک یا متوسط سروکار داریم، قطعاً عامل اصلی، جذب جریان است که بر حسب آمپر بیان می‌شود.

کاربرد کابل برق بر اساس سایز

در ادامه کاربرد سایزهای مختلف کابل برق را برای شما شرح می‌دهیم:

 • 0.5 میلی متر مربع برای انشعاب استفاده می‌شود؛ برای منبع تغذیه 230 ولت ممنوع است.
 • 0.75 میلی متر مربع در سیم لامپ‌های کم مصرف استفاده می‌شود؛ برای منبع تغذیه 230 ولت ممنوع است.
 • 1.5 میلی متر مربع منبع نور و پریزهای برق تا 10 آمپر
 • 2.5 میلی متر مربع منبع نور و پریزهای برق تا 16 آمپر
 • 4 میلی متر مربع جذب کل حداکثر تا 25 آمپر
 • 6 میلی متر مربع جذب کل حداکثر تا 32 آمپر

کاربرد کابل برق بر اساس سایز آن

روش افت ولتاژ در تعیین سایز کابل

لازم است قدرت مورد استفاده را بدانیم؛ در نتیجه جریان در حال گردش در خط را نیز بررسی کنیم. برای مدیریت سایز، افت ولتاژ مجاز اعمال شده و بخش مربوطه محاسبه می‌شود و مقطع کابل بلافاصله بالاتر از مقدار محاسبه شده انتخاب خواهد شد. برای اطمینان از صحت عملکرد، باید مقطع کابل را با افت ولتاژ موثر مقایسه کنیم؛ اگر این مقدار بالاتر از مقدار مجاز باشد، باید مقطع را افزایش داد و کابل بزرگتری انتخاب کرد. برای خرید کابل برق با سایز و افت ولتاژ مناسب حتما از کارشناسان راهنمایی بگیرید.

روش جریان در تعیین سایز کابل

هنگامی از این روش استفاده می‌کنیم، که هم توان مصرفی و جریان در حال گردش در خط را می‌دانیم و هم نوع کابل، عایق، کابل گذاری و تعداد کابل‌های فعال موجود در مجرای مشترک را تشخیص می‌دهیم. اندازه کابل با در نظر گرفتن مقطع آن که با ظرفیتی بالاتر از جریان واقعی در گردش مشخص می‌شود، انتخاب می‌شود. به مقطع کابل برق توجه کنید؛ اگر کمتر از جریان گردشی باشد، مقطع کابل باید افزایش یابد.

 

تعیین سایز کابل برق

انتخاب سایز مناسب کابل برق

در تعیین اندازه مناسب کابل برق برای روشنایی، توصیه نمی‌شود که جریان زیادی را از طریق یک کابل بسیار کوچک اجرا کنید زیرا می‌تواند باعث آسیب دائمی به سیم کشی شود. هم‌چنین ممکن است آتش سوزی الکتریکی نیز رخ دهد. روش‌های زیادی برای تشخیص اندازه کابل برق وجود دارند. این روش‌های اندازه‌گیری به وسایل ضروری نیاز دارند که برای اتصال غیرمستقیم به همه کابل‌ها کارآمد باشند. در ادامه مراحل تعیین اندازه مناسب کابل برق را معرفی کرده‌ایم:

 • متن یا اعداد نوشته شده روی عایق کابل برق را جستجو کنید. این کار برای بررسی این‌که آیا آخرین اعداد در هر رشته متن نشان دهنده AWG سیم‌ها هستند یا خیر انجام می‌شود.
 • به مرحله بعد بروید و سیم‌ها را با سیم ‌چین برش بزنید.
 • مطمئن شوید که قطر مقطع را بر حسب میلی متر اندازه می‌گیرید که قطر آن به اندازه فاصله یک طرف مقطع تا طرف مقابل در یک خط مستقیم است.
 • قطر سیم‌ها را بر 45 تقسیم کنید.
 • بار اندازه کابل برق مناسب خود را تعیین کنید.
 • رنگ‌ها را بررسی کنید، ظاهراً در بیشتر موارد باید سیاه، قرمز، سفید و سبز باشند.

انتخاب سایز کابل برق مناسب

 

نحوه اندازه گیری سایز کابل برق

اندازه گیری سایز کابل برق می‌تواند گاهی گیج کننده و چالش برانگیز باشد به همین دلیل است که هنگام اندازه ‌گیری آن باید همیشه مراقب باشید، زیرا انتخاب اندازه سیم یا کابل مناسب برای تاسیسات الکتریکی بسیار مهم است. اندازه اشتباه سیم برای بارهای بزرگتر جریان ممکن است هرج و مرج ایجاد کند و ائتلاف‌ها را گیج کند و منجر به خرابی تجهیزات الکتریکی، آتش سوزی خطرناک و صدمات جدی شود.

از نظر علمی همه هادی‌ها، سیم‌ها و کابل‌ها (به غیر از ابررساناها) مقداری مقاومت دارند. این مقاومت معمولاً مستقیماً متقارن به طول و متقارن با قطر رسانا است زیرا هر زمان که جریان از یک‌ هادی عبور می‌کند، افت ولتاژ در آن‌ هادی رخ می‌دهد. معمولاً افت ولتاژ ممکن است برای طول‌های کوچک رساناها رها شود. با این حال، برای هادی‌ با کالیبر پایین و طول بلند، باید افت ولتاژ قابل توجهی را برای نصب مناسب کابل سیم کشی برق و پس از آن نظارت بار در نظر بگیرید.

وقتی صحبت از سیم‌ کشی برق می‌شود، کابل‌ها، ووفرها و بلندگوها، در میان سایر ماشین‌های الکتریکی مورد استفاده برای طراحی گنجینه‌ها، همگی تحت موضوعات گونه‌های خاص بر اساس گیج قرار دارند. در نتیجه، گیج سیم برق مناسب برای ووفرها و بلندگوها با توجه به طول و ارتفاع آن‌ها و نصب یا عدم نصب صحیح‌شان در دیوار تعیین می‌شوند. برای اینکه بتوانید سیم را به طور کاملاً ایمن و مطمئن استفاده کنید، ابتدا باید جریان آن را با یک گیج سیم کشی الکتریکی بررسی کنید و ببینید که آیا کار با آن آسان است یا خیر. برای یافتن گیج صحیح برای یک پروژه خاص، از ابزار تخصصی استفاده کنید.

گیج سیم برق

میزان آمپر مربوط به سایز کابل برق

آمپر به قدرت یا انرژی جریان الکتریسیته‌ای گفته می‌شود که بر حسب آمپر تعیین و اندازه گیری می‌شود. هم‌چنین، آمپر حداکثر جریانی است که یک هادی می‌تواند به طور مداوم تحت شرایط استفاده بدون تجاوز از درجه حرارت خود حمل کند. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سیم باید از اندازه صحیح سیم برق برای نیاز جریان مدار استفاده کنید.
مطمئن شوید که تعداد و انواع چرخ دنده‌های الکتریکی به یک مدار متصل شده‌اند تا بررسی میزان مورد نیاز رسانا آسان‌تر شود. معمولاً یک مدار اندازه کابل خانه با عملکرد عمومی برای 20 آمپر طراحی می‌شود در حالی که کابل برق مدار روشنایی ممکن است تنها برای 15 آمپر طراحی شود.

یکی از شناخته شده‌ترین، آسان‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای محاسبه آمپر، اندازه‌گیری وات و تقسیم آن بر ولتاژ است. به عنوان مثال، وات یک چراغ روشنایی را 100 و ولت آن را 20 در نظر بگیرید. برای محاسبه آمپر، شما باید 100 را بر 20 تقسیم کنید؛ بنابراین شدت جریان این چراغ 5 آمپر است.

با استفاده از ابزارهایی مانند مولتی‌متر می‌توانید آمپر (شدت جریان) کابل برق را به آسانی اندازه‌گیری کنید. این ابزار به عنوان یک چرخ دنده دستی کوچک تعریف می‌شود که می‌تواند مقاومت، ولتاژ و آمپر را اندازه گیری کند.

 

اندازه گیری آمپر کابل برق

 

هنگام برنامه ریزی یا استفاده از این نوع ابزار، برای شما حیاتی است بدانید؛ مدل خاصی که استفاده می‌کنید دارای چه رتبه‌ای است. یک مثال خوب زمانی است که مولتی مترها درجه بندی می‌شوند یا انتظار می‌رود که مقدار مشخصی جریان را تحمل کنند.
اگر از مولتی متر پنج آمپر استفاده می‌کنید اما 100 آمپر از آن عبور می‌کند، فیوز مولتی متر آسیب می‌بیند. درک سایز آمپر به خصوص هنگام کار بر روی یک نصب روشنایی یا پروژه الکتریکی ضروری است. باید مطمئن شوید سیم‌های برقی که استفاده می‌شوند، جریان بیشتری از حد توان خود دریافت نمی‌کنند.
کابل سیم ‌کشی الکتریکی در مکانیزم فقط می‌تواند جریان الکتریکی تا پنج آمپر را تحمل کند. بر اساس ولت و وات مورد استفاده، قرار نیست بیشتر از آن را حمل کند. قبل از اینکه کار خود را انجام دهید؛ تمام سیم‌های یک سوکت چراغ را برای یک آمپر تست کنید تا بدانید قبل از نصب، چراغ‌ها با وات خاص چقدر جریان را می‌تواند تحمل کند.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که انتخاب سایز کابل برق برای تاسیسات الکتریکی، جهت استفاده در پروژه‌های ساختمانی و وسائل برقی بسیار مهم است. اندازه نامناسب سیم برای بارهای بزرگتر با جریان بالا ممکن است هرج و مرج ایجاد کند که منجر به خرابی تجهیزات الکتریکی، آتش سوزی خطرناک و صدمات جدی می‌شود. با انتخاب سایز مناسب کابل برق می‌توانید سرمایه گذاری درست انجام دهید و از سیستم‌های برقی خود به صورت ایمن استفاده کنید. چنان‌چه در انتخاب سایز کابل برق خود تردید دارید؛ می‌توانید از کارشناسان آلیس صنعت راهنمایی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *