دانستنی های کابل

کابل فشار ضعیف چیست؟ و کاربردهای آن

کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف یا ولتاژ پایین، پایه و اساس یک شبکه الکتریکی است که بر اساس آن فناوری دیجیتال و تجهیزات ارتباطی به طور کارآمد و مداوم کار می‌کنند. ساختمان‌های تجاری اغلب شامل سیستم‌های سیم‌ کشی پیچیده مانند: داده‌های شبکه، تلفن و دسترسی وای فای، سیستم‌های ویدئویی و صوتی HD و سیستم‌های شبکه‌های کامپیوتری هستند. همه این سیستم‌ها به یک شبکه سیم کشی مجزا و جدا از سیم کشی استاندارد برق نیاز دارند.

با توجه به تقاضای بالا برای سیستم‌های ارتباطی مقرون به صرفه و قدرتمند، سیم کشی با کابل فشار ضعیف روز به روز در منازل و مشاغل محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. در این مقاله به طور کامل درباره کابل ولتاژ پایین یا فشار ضعیف صحبت می‌کنیم.

 

سیم کشی با کابل فشار ضعیف

 

کابل فشار ضعیف چیست؟

کابل فشار ضعیف برای حمل 50 ولت یا کمتر طراحی شده است. ولتاژهای پایین که خیلی رایج هستند شامل 12 ولت، 24 ولت و 48 ولت خواهد بود. این کابل برای پریزهای دیواری استاندارد که دارای ولتاژ بالا هستند و اکثر وسایل روشنایی، لوازم الکترونیکی و لوازم برقی که تا 120 ولت مصرف می‌کنند؛ مناسب نخواهد بود.

کابل فشار ضعیف از جفت سیم‌های پیچ خورده تشکیل شده است که سیگنال‌های الکتریکی را حمل می‌کند. برای محافظت و جلوگیری از تداخل، کابل فشار ضعیف در یک پوشش با کیفیت محصور می‌شود. هم‌چنین کابل ولتاژ پایین برای ارتباطات تلفنی، اینترنت، سیستم‌های امنیتی، زنگ‌های هوشمند، کنترل‌های درب بازکن پارکینگ، ترموستات‌های گرمایشی و سرمایشی، سیم کشی صوتی و تصویری، سنسورها و حتی روشنایی استفاده می‌شود. اگر قصد خرید کابل برق دارید و کابل فشار ضعیف را انتخاب کرده اید؛ کارشناسان آلیس صنعت می‌توانند کامل شما را راهنمایی کنند.

 

کابل فشار ضعیف چیست ؟

 

مزایای کابل فشار ضعیف

شبکه‌های بی‌سیم هر سال سریع‌تر از قبل می‌شوند اما هنوز نمی‌توانند با سرعت سیم‌ کشی ولتاژ پایین رقابت کنند. از مزایای کابل ولتاژ پایین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هرگز بیش از 50 ولت برق مصرف نمی‌کند و از نظر انرژی کارآمدتر است.
  • زمانی که در یک سیستم با پچ پنل مدیریت و نصب شود؛ مقیاس پذیرتر و کارآمدتر است.
  • می‌توان مطابق با نیازهای هر کسب و کار یا سازمانی سفارشی کرد.
  • خطر برق گرفتگی و آسیب شدید کمتری دارد.
  • ولتاژ کمتر، خطر شوک الکتریکی جدی را کاهش می‌دهد.
  • سیستم‌های ولتاژ پایین عموماً ایمن‌تر از سیستم‌های ولتاژ بالا هستند.

 

مزایای کابل فشار ضعیف

کاربردهای کابل فشار ضعیف

در ادامه به به چند مورد از کاربردهای کابل ولتاژ پایین اشاره می‌کنیم:

ارتباطات تلفنی: بسیاری از کسب و کارها هنوز به سیستم‌های تلفن سیمی که به سیم کشی ولتاژ پایین متصل هستند؛ متکی می‌باشند. مشاغل به اتصال سریع بین طبقات و بخش‌های مختلف نیاز دارند و کابل کشی با ولتاژ پایین می‌تواند این امر را تسهیل کند. کابل فیبر نوری یا اترنت به طور سنتی برای ارتباطات تلفنی استفاده می‌شود.

تلویزیون کابلی: بسیاری از کسب و کارها مانند رستوران‌ها، دفاتر با اتاق‌های جلسات متعدد و بیمارستان‌ها مشترک تلویزیون کابلی در چندین صفحه هستند. خدمات تحویل ویدیو مانند تلویزیون کابلی با کابل کواکسیال یا فیبر نوری ارائه می‌شود.

 

تلویزیون کابلی

 

ارتباطات صوتی: سیستم‌های اینترکام، بلندگوهای دوربین امنیتی و صدای فراگیر چند مورد از دلایلی هستند که ممکن است کسب و کارها به قابلیت‌های صوتی نیاز داشته باشند. بلندگوها را می‌توان در هر اتاقی با سیم کواکسیال نصب کرد.

امنیت و نظارت: همه مشاغل می‌خواهند از کارکنان و دارایی خود محافظت کنند. آنها می‌توانند از دوربین‌های بی‌سیم یا سیستم نظارت سیمی استفاده کنند. دوربین‌های امنیتی بی‌سیم ممکن است راحت‌تر باشند اما ساختمان‌های بزرگ ممکن است مشکلاتی در پنهای باند بی‌سیم داشته باشند. کابل فشار ضعیف در این مورد راهکاری عالی است.

کامپیوتر‌ها: شرکت‌ها از شبکه‌های کامپیوتری برای کارهای مختلفی از جمله برقراری ارتباط با افراد، ارتباط با دستگاه‌ها و مدیریت IP استفاده می‌کنند. در اکثر کامپیوترها، کابل‌های Cat5 و Cat6 متصل به RJ45 را ‌بینید. به خاطر داشته باشید که هیچ یک از این فناوری‌ها به سیم کشی با ولتاژ پایین نیاز ندارند اما در بیشتر موارد، سیم کشی ولتاژ پایین بهینه‌تر است.

 

انواع کابل فشار ضعیف

کابل رسانه‌ای است که از طریق آن اطلاعات و داده‌ها از یک دستگاه شبکه به دستگاه دیگر منتقل می‌شود. بیش از چند نوع کابل فشار ضعیف وجود دارند که در شبکه‌های LAN استفاده می‌شوند. اکثر شبکه‌ها از انواع مختلفی از کابل‌ها برای دستیابی به اهداف منحصر به فرد خود بهره می‌برند.

 

کابل Cat5 و Cat5e

با معرفی Cat5e، کابل Cat5 و سایر نسخه‌های قبلی منسوخ شده‌اند  Cat5e، استاندارد صنعتی فعلی برای کابل‌ کشی جفت تابیده بدون محافظ (UTP) است که می‌تواند از 100 تا هزار مگابیت (Mbps) در پهنای باند 350 هرتز را پشتیبانی کند. کابل‌های اترنت Cat5  و Cat5e بدون محافظ هستند و برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی و تلفنی استفاده می‌شوند. از این کابل‌ها برای اتصال تلفن‌ها، شبکه‌های کامپیوتری، شبکه‌های اتوماسیون، ویدئو/صوت و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

 

مقایسه کابل cat5e و cat6

 

کابل Cat6

کابل Cat5 و Cat6 ممکن است یکسان به نظر برسند اما تفاوت آنها صرفاً به این دلیل است که Cat6 نسخه جدید و بهبود یافته Cat5 است. کابل Cat6 دارای پیچش‌های بیشتری در هر سانتی‌متر در مقایسه با Cat5 است که به آن اجازه می‌دهد از انتقال سریع‌تر داده پشتیبانی کنند. این کابل هم‌چنین در محدود کردن تداخل و نویز سیستم بهتر عمل می‌کند. بدین دلیل که اکثر سیم‌های ولتاژ پایین در کنار بسیاری از سیم‌های دیگر که از همان مکان منشا می‌گیرند؛ مفید واقع می‌شوند.

 

کابل Cat7

Cat7مانند CAT6، سرعت تقریباً یکسانی دارد اما این سرعت می‌تواند در مسافت‌های طولانی‌تر تا 45 متر به 10 گیگابیت بر ثانیه دست یابد و در 45 متر کمتر به سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه دست یابند. این کابل‌ها هم‌چنین برای پشتیبانی از این سرعت‌ها به کانکتورهای ویژه‌ای به نام GG45 نیاز دارند زیرا اتصالات معمولی RJ45 که توسط کابل‌های دیگر استفاده می‌شود؛ قابلیت‌های این سبک سیم را نفی می‌کنند. در حالت ایده‌آل، Cat7 باید برای اتصال دستگاه‌هایی که مقادیر قابل توجهی داده را انتقال می‌دهند؛ استفاده شود. در غیر این صورت، با توجه به قیمت مزیت زیادی نخواهد داشت.

 

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال، کابلی است که برای انتقال اینترنت، ویدئو، تلویزیون و داده‌های صوتی استفاده می‌شود. این کابل از آلومینیوم، مس و یک ژاکت پلاستیکی بیرونی ساخته شده است که از تداخل الکترومغناطیسی محافظت می‌کند. هسته مسی به کابل کواکسیال اجازه می‌دهد تا اطلاعات را در فواصل طولانی منتقل کند. جالب است بدانید، کابل کواکسیال یکی از اولین کابل‌هایی بود که به عنوان کابل اترنت استفاده شد؛ اگرچه دیگر این هدف را دنبال نمی‌کند.

 

کابل کواکسیال

C-Wire

سیم C یا سیم معمولی می‌تواند سیستم‌های گرمایشی ولتاژ پایین را به ترموستات‌هایی که برق مداوم دارند متصل کند. اکثر سیستم‌های HVAC جدید دارای سیم C هستند که آنها را با ترموستات‌های هوشمند سازگار می‌کند.

 

سیم‌های بلندگو

سیم بلندگو بیشتر برای انتقال سیگنال‌های صوتی از گیرنده یا تقویت کننده به بلندگو استفاده می‌شود. هرچه گیج کوچکتر باشد؛ سیم بزرگتر و توان بیشتری را می‌تواند تحمل کند.

 

قیمت کابل فشار ضعیف

هنگام خرید کابل‌های فشار ضعیف، اغلب دچار سردرگمی می‌شویم. چرا قیمت کابل های فشار ضعیف با مشخصات و مدل یکسان اینقدر متفاوت است؟ در واقع، قیمت کابل به عوامل متعددی مانند: هزینه مواد اولیه، عملکرد، برند، مشخصات فیزیکی و غیره بستگی دارد. هزینه هادی مسی کابل‌های فشار ضعیف 70 درصد از کل هزینه را تشکیل می‌دهند. نوسان قیمت مس به طور مستقیم بر قیمت این کابل‌ها تاثیر می‌گذارد. نوسان قیمت مس عمدتاً تحت تأثیر رابطه عرضه و تقاضای بازار است. قیمت مس هر روز متفاوت است و قیمتی که امروز استعلام می‌کنید ممکن است فردا متفاوت باشد.

 

قیمت کابل فشار ضعیف

 

در هنگام خرید کابل، همه به کیفیت و عملکرد کابل‌های فشار ضعیف توجه می‌کنند. بنابراین، برخی از تولیدکنندگان برخی از مزایای عملکردی را از طریق مشخصات فنی به کابل‌های ولتاژ پایین اضافه می‌کنند. به عنوان مثال کابل‌های ضد شعله را در نظر بگیرید. کابل ولتاژ پایین زمانی که با شعله باز مواجه می‌شود به آرامی می‌سوزد. در هنگام سوختن از خود گاز سمی آزاد نمی‌کند. این کابل ایمن و سازگار با محیط زیست است. قیمت چنین کابل ولتاژ پایین با کارایی بالا اغلب بیشتر خواهد بود.

 

کلام آخر

در دنیای امروز مشاغل و منازل به راهی برای انتقال سریع داده‌ها از طریق تلفن، صدا و اینترنت نیاز دارند. فن‌آوری تلفن همراه و بی‌سیم باعث دسترسی راحت‌تر شده‌اند. مشاغلی که به ارتباط سریع بین دستگاه‌ها نیاز دارند می‌توانند از کابل فشار ضعیف بهره مند شوند. تنها کافیست در زمان خرید کابل مناسب به مشخصات محصول، نیازهای شخصی و مقدار بودجه خود توجه کنید. هم‌چنین برای خرید کابل ولتاژ پایین می‌توانید با تیم فروش آلیس صنعت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *