کابل های شیلد دار

 کابلهای محافظ ، کابلهای الکتریکی هستند که حاوی رسانای عایق هستند که در یک لایه رسانای استاندارد قرار دارند. این محافظ  در کابل های شیلد دار را می توان از رشته های مس بافته (یا فلزی مشابه معمولا از جنس آلومینیوم) ، یک نوار مس مارپیچ یا برخی دیگر از پلیمرهای رسانا ساخت.

کابل های محافظ معمولاً دارای قطر بیشتری هستند و همچنین سفت تر از کابل های بدون محافظ هستند. نکته حائز اهمیت این است که در هنگام کار با کابل های شیلد دار نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به کابل های معمولی است.هدف اصلی ما از شیلد دار کردن کابل ها این است که اطلاعات کابل ها را به خوبی حفظ کنیم که یکی از بهترین گزینه ها برای حفظ اطلاعات داخل کابل ها، شیلد دار کردن آنهاست.

می توان از مهم ترین کاربرد این کابل ها، به حفظ اطلاعات عبوری از درون کابل ها در برابر میدان مغناطیسی اشاره کرد.

این میدان مغناطیسی توسط یک منبع خارجی ایجاد می شود که از طریق اتصال الکتریسیته ، انتقال یا القایی الکترومغناطیسی بر یک مدار الکتریکی تأثیر می گذارد که این اختلال میتواند عملکرد یک مدار را کاهش دهد و یا حتی به طور کلی عملکرد مدار را متوقف می کند.نکته ای که بسیار مهم است و باید در آن دقت شود این است که اتصالات آن بسیار مهم است و نباید هیچگونه خطایی در این مورد رخ دهد.

این مدل از کابل ها در مکان هایی مانند اطراف تیر های مخابراتی استفاده می شود که دلیل این استفاده آن است که در اطراف تیر های مخابراتی شدت امواج الکترو مغناطیس بسیار بالاست و همین باعث شده که در آن محیط نویز وجود داشته باشد.در ساختمان های معمولی لزومی برای استفاده از کابل شیلد دار نیست منتها استفاده از این نوع کابل ها حتی در ساختمان های معمولی ( البته بیشتر ساختمان های اداری ) باعث می شود در آینده ی نه چندان دور از مزاحمت نویز های موجود جلوگیری کرد.

کاربرد دیگر کابل شیلد دار در اتصالات صنعتی است که بروز خطا موجب زیان های جبران ناپذیری می شود.

همچنین از این کابل های در مکان هایی مانند کانال ها که استهلاک بیشتری دارند استفاده می شود.در مورد کابل های محافظ و یا به طور کلی در مورد هر سیستم محافظتی میتوان گفت که آن سیستم محافظتی یا آن کابل محافظتی تنها و تنها به اندازه ضعیف ترین مؤٖلفه آن خوب است پس میتوان نتیجه گرفت که همه مؤلفه های یک سیستم محافظتی باید بهترین کیفیت را دارا باشند. مسئله ی دیگری که حائز اهمیت است این است که این کابل ها نباید خوردگی داشته باشد چرا که این خوردگی هم از نظر مکانیکی و هم از نظر الکتریکی می تواند مشکل ساز باشد.

برای نصب این نوع کابل ها چند مورد را باید رعایت کرد که به طور اختصار چند مورد را بیان میکنیم :در ابتدا باید دقت داشت هنگام نصب کابل های شیلد دار باید دمای محیط چک شود چرا که نباید دما محیط کمتر از ۵- درجه باشد . مورد دیگری که در هنگام نصب باید رعایت شود توجه خاص به نیروی کشش مجاز است و نکته آخر اجرایی آن این است که شعاع خمش نباید کوچکتر از پانزده برابر قطر کابل شود.قیمت این نوع کابل ها بر اساس دو عامل تعیین می گردد : یکی ضخامت آن به طوری که هر چه  ضخامت بیشتر باشد قیمت بالاتر می رود و مورد دوم مرغوبیت کابل است که هر چه کیفیت کابل بهتر باشد هزینه آن نیز تبعا بالاتر می رود .