خرید کابل فرمان

هنگام خرید کابل فرمان و یا به طور کلی خرید کابل با دوسته موجود از کابل ها روبه رو میشویم:

دسته اول از کابل ها، کابل های فشار قوی می شود و دسته دوم شامل کابل های فشار ضعیف می شود، که هر کدام از این دسته ها به زیر شاخه هایی تقسیم بندی می شوند و با توجه به نوع کاربرد کابل ، محیطی که می خواهیم کابل را در آن جا استفاده کنیم و همچنین قیمت کابل ها میتوان در انتخاب و خرید کابل فرمان موثر باشد.

این دسته بندی ها شامل کابل های آلومینیومی ، کابل های مفتولی ، کابل های فرمان و … می شوند که در این مقاله به خرید کابل های فرمان خواهیم پرداخت .

 

تعریف کابل های فرمان

کابل های های فرمان در دسته بندی کلی ، در دسته دوم یعنی کابل های فشار ضعیف یا به عبارتی دیگر کابل هایی با ولتاژ پایین قرار می گیرند .

کابل های فرمان ، کابل هایی هستند با تعداد رشته های بالاتر و سطح مقطع پایین تر نسبت به سایر کابل ها که دلیل این نوع آرایش این است که این کابل های برای انتقال سیگنال ها اطلاعاتی و کنترلی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند .

آرایش قرار گیری این رشته ها بدین صورت است که رشته های درون کابل به صورت لایه به لایه و با مرکزیت مشترک به دور یکدیگر تابیده می شوند .

کابل های فرمان مانند سایر کابل ها از دو قسمت تشکیل می شود :

۱) قسمت هادی کابل : این قسمت دارای ویژگی خاصی است و آن این است که این قسمت از مقاومت خوبی برخوردار است و در برابر صدمات و ضربه های فیزیکی آسیبی به آن وارد نمی شود .

۲) قسمت عایق کابل : عایق کابل های فرمان همانند بسیاری از کابل ها از مس و به طور خاص از مس آنیل می باشد و همچنین عایق استفاده شده در این قسمت از جنس پی وی سی است .

کاربرد های کابل های فرمان

کابل های فرمان یا کابل های کنترل در خطوط تولید، ابزار آلات ماشین های صنعتی، تسمه نقاله ها، صنعت برق ( برای رفت و آمد سیگنال ها از سیستمی به سیستم دیگر ) و همچنین برای انتقال سیگنال های آنالوگ و سیگنال های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد .

دلیل این که این نوع کابل ها دارای ولتاژ کمی است این است که بیشتر برای انتقال داده استفاده می شود و بدین منظور نیازی به ولتاژ بالایی نمی باشد.(لازم به ذکر است که قبل از خرید کابل فرمان به این موارد توجه کافی را داشته باشید.)

انتقال سیگنال های آنالوگ و سیگنال های دیجیتال برای کنترل توان ، انرژی و همینطور باز و بسته بودن خط مورد استفاده قرار می گیرد .

همچنین از دیگر کاربرد های این کابل ها می توان به کابل کشی در زیر زمین ، کابل کشی درون آب و کابل کشی درون کانال اشاره کرد .

این نوع کابل ها در کابل کشی آسانسور ها و بالابر ها نیز کاربرد دارند .

انواع کابل های فرمان

کابل های فرمان به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

۱) کابل های فرمان افشان شیلد دار

۲) کابل های فرمان افشان بدون شیلد

این دو نوع ویژگی های مشترکی مانند یکی از کاربرد های آن ها که برای اتصال قطعات دستگاه های مورد استفاده در خطوط تولید است و همینطور ضخامت بیرونی این کابل ها معمولا ۱ میلی متر می باشد ؛ منتهی هر کدام ویژگی های منحصر به فردی نیز دارند .

 

 

کابل های فرمان افشان شیلد دار

این نوع کابل ها دارای روکشی از جنس نوار پلی استر هستند که دور رشته ها پیچیده می شود . این کابل ها را نباید به طور مستقیم به برق اصلی متصل کرد چرا که خسارات جبران ناپذیری در پس این عمل است .

این نوع کابل ها بیشتر در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند و به طور کلی در مکان هایی که دما بین ۵ درجه سانتی گراد الی ۴۰ درجه سانتی گراد باشد استفاده از این نوع کابل ها توصیه می شود .

کابل های فرمان افشان بدون شیلد

این نوع کابل ها دارای روکشی از جنس پی وی سی می باشد که یکی از نشانه های آن این است که رنگ آن به رنگ طوسی می باشد . این نوع کابل ها را بر خلاف کابل های فرمان شیلد دار میتوان به طور مستقیم به برق اصلی متصل نمود .

این نوع کابل ها نیز همانند کابل های فرمان شیلد دار باید در دمایی بین ۵ درجه سانتی گراد تا ۴۰ درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار بگیرد .

نکته مهمی که در استفاده از کابل های فرمان باید به آن دقت کرد این است که استفاده از این نوع کابل ها در فضای باز به هیچ وجه توصیه نمی شود و باید در مکان هایی  از این نوع کابل ها استفاده شود که با نصب ثابت باشد .

ساختار کابل های فرمان

برای بررسی ساختار کابل های فرمان ، روکش نهایی ، عایق رشته ای ، ولتاژ ، آرایش رشته ها و هادی کابل ها مورد بررسی قرار می گیرد .

روکش نهایی

روکش نهایی کابل ها فرمان از چنس پی وی سی و نوع خاص  PVC/ST5می باشد و همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم دارای رنگ طوسی می باشند .

نکته مهمی که باید هنگام استفاده از این کابل رعایت کرد این است که این نوع پی وی سی در برابر روغن عایق نمی باشد .

عایق رشته ای

عایق رشته ای این نوع کابل ها نیز از جنس پی وی سی منتهی از نوع  PVC/D می باشد .

ولتاژ

ولتاژ نامی کابل های فرمان بین ۳۰۰ ولت تا ۵۰۰ ولت می باشد و ولتاژ آزمون آنها ۲۰۰۰ ولت می باشد .

آرایش رشته ها

همانطور که قبلا ذکر شد آرایش رشته ها به این صورت است که رشته های درون کابل به صورت لایه به لایه و با مرکزیت مشترک به دور یکدیگر تابیده می شوند .

هادی

همانطور که قبلا ذکر شد هادی این نوع کابل ها مس آنیل شده گروه ۵ می باشد .

mini_IMG_0346

استاندارد های کابل فرمان

استاندارد هایی که کابل فرمان با آن ها سنجیده می شود بدین شرح است :

۱) IEC 60227 : برای کابل های فرمان بدون شیلد

۲)   IEC 60228 : برای کابل های فرمان شیلد دار

 

انواع کابل های فرمان

کابل های فرمان با توجه به موارد زیر تقسیم بندی می شوند :

۱) جنس عایق و روکش آن

۲) حضور یا عدم حضور شیلد

۳) کلاس هادی : بر اساس کلاس هادی کابل های فرمان به سه دسته تقسیم می شوند : مفتولی – افشان – نیمه افشان

۴) تعداد رشته های داخل کابل فرمان و سطح مقطع آن ها

 

تاریخچه کابل

در اوایل دهه ۸۰  شمسی صنعت کابل وارد ایران شده است . در اوایل ورود کابل به ایران استفاده آن ها در صنعت برق به صورت چشمگیری بوده است . برای کابل کشی در صنعت برق در کل کشور نیاز به واردات بیشتر این کابل ها می بود که همین افزایش درخواست سبب شد که پیشرفت قابل توجهی در صنعت سیم و کابل در ایران روی دهد .

 

قیمت کابل های فرمان

قیمت کابل های فرمان به چندین مورد بستگی دارد که در این قسمت به این پارامتر ها می پردازیم .

مواردی مانند طول کابل یا نوع کابل

چند نکته ای که اهمیت بالای دارد این است که اولا وزن کم کابل دلیلی بر تقلبی بودن آن نیست بلکه با توجه به انتظاری که از کاربری کابل داریم ممکن است وزن آن کم یا زیاد باشد .

دوما اینکه صرفا گران بودن کابل دلیلی بر اصل بودن آن نیست چرا که بسیاری از فروشندگان کابل های غیر اصل را در قالب کابل اصل به فروش می رسانند .

بهترین راه حل برای اطمینان از این که کابل اصل را تهییه می کنیم این است که کابلی که تهیه می کنیم از فروشگاه های معتبر تهییه شود .

کارخانه های مطرح فروش کابل افشان

همانطور که ذکر کردیم توصیه می شود از فروشندگان معتبر این کابل ها تهیه شود که نام برخی از این برند ها را در این مکان ذکر می کنیم .

۱) برند رسانا کابل

۲) برند کات کابل

۳) برند سیمیا

۴) برند کسری

۵) برند رفسنجان

۶) برند اعتماد کابل البرز

 

کابل فرمان رسانا کابل

پیرو صحبت های قبل معتبرترین برند های موجود برای خرید کابل فرمان به شما معرفی شدند که از این بین کابل فرمان رسانا کابل با رعایت تمامی استاندارد و مناسب ترین قیمت ها توانسه نتها فقط در فروش کابل فرمان بلکه در تمامی محصولات خود رضایت مشتریان خود را جلب نماید

 

فروش کابل فرمان

شرکت رسانا کابل یکی از معتبرترین شرکت های موجود در کشور در زمینه فروش کابل فرمان میباشد.

 

سایز کابل های فرمان

کابل های فرمان موجود  در بازار دارای سایز های مختلفی و همینطور تعداد رشته های مختلفی می باشد .

از نظر سایز بندی، کابل فرمان رسانا کابل و به طورکلی تمامی کابل های فرمان به پنج دسته تقسیم بندی می شوند :

۱) کابل های فرمان با سایز ۵/۰

۲) کابل های فرمان با سایز ۷۵/۰

۳) کابل های فرمان با سایز ۱

۴) کابل های فرمان با سایز ۵/۱

۵) کابل های فرمان با سایز ۵/۲

از نظر تعداد رشته، کابل فرمان رسانا کابل و به طورکلی تمامی کابل های فرمان به هشت دسته تقسیم بندی می شوند :

۱) کابل های فرمان با ۲ رشته

۲) کابل های فرمان با ۳ رشته

۳) کابل های فرمان با ۴ رشته

۴) کابل های فرمان با ۶ رشته

۵) کابل های فرمان با ۱۰ رشته

۶) کابل های فرمان با ۲۰ رشته

۷) کابل های فرمان با ۴۰ رشته

۸) کابل های فرمان با ۸۰ رشته

که با توجه به نیاز ما و طبق این دو دسته بندی کابل فرمان مورد نیاز خود را تهیه می کنیم .

mini_IMG_0343