روش های کاهش مصرف برق

صرفه جویی در انرژی به منظور کاهش هزینه‌ها و کاهش اثرات زیست محیطی است. این مهم می‌تواند به معنای استفاده کمتر از برق، گاز یا هر شکل دیگری از انرژی باشد که هزینه آن را پرداخت می‌کنید. صرفه جویی در انرژی به دلایل زیادی مهم و مفید است. با اقدامات ساده در مصرف انرژی می‌توانید هزینه های ماهیانه خود به مقدار زیادی کاهش دهید. با برداشتن یک گام کوچک به سمت یک سبک زندگی آگاهانه‌تر می‌توانید از تمام مزایای کارآمد بودن در مصرف انرژی لذت ببرید. در این بررسی به طور کامل در مورد روش‌های کاهش مصرف برق صحبت می‌کنیم.

صرفه جویی در انرژی

راه‌های کاهش مصرف برق

در حالی که صرفه جویی در انرژی عبارت است از تلاش برای استفاده کمتر از انرژی به دلایل هزینه‌ای و زیست محیطی، بهره وری انرژی به معنای استفاده از محصولات خاصی است که برای مصرف انرژی کمتر طراحی شده‌اند. این دو مفهوم ذاتا مشابه هستند اما روش‌های متفاوتی را شامل می‌شوند. نمونه‌هایی از صرفه جویی در انرژی شامل استفاده از وسایل هوشمند و لامپ‌های کم مصرف است. در ادامه به دیگر روش های کاهش مصرف برق می‌پردازیم:

لامپ‌های کم مصرف

1- تغییر در سبک زندگی

برای کاهش مصرف انرژی در خانه و افزایش صرفه جویی در انرژی، لزوماً نیازی به بیرون رفتن و خرید محصولات کم مصرف ندارید. صرفه جویی در مصرف برق می‌تواند به سادگی خاموش کردن چراغ‌ها یا لوازم خانگی باشد که به آنها نیاز ندارید. همچنین می‌توانید با انجام دستی کارهای خانگی مانند خشک کردن لباس‌ها به جای گذاشتن آنها در خشک ‌کن یا شستن ظروف با دست، کمتر از وسایل پر انرژی استفاده کنید. تغییر در سبک زندگی بیشترین پتانسیل را برای صرفه جویی در مصرف برق دارد. هزینه‌های گرمایش و سرمایش تقریباً نیمی از قبوض آب و برق یک خانه با جمعیت متوسط (چهار نفر) ​​را تشکیل می‌دهند، بنابراین کاهش مصرف این موارد در شدت و دفعات گرمایش و سرمایش بیشترین صرفه جویی را به همراه دارد. سعی کنید بفهمید که کدام وسائل در خانه شما بیشترین مصرف دارند و به اعضای خانواده نسبت خاموش کردن برق اضافی آموزش دهید.

2- تعویض لامپ‌های قدیمی

لامپ‌های رشته‌ای فلورسنت مقدار زیادی برق مصرف می‌کنند و باید جایگزین لامپ‌های کم مصرف شوند. لامپ‌های رشته‌ای هالوژن، لامپ‌های فلورسنت فشرده (CFL) و لامپ‌های دیود ساطع کننده نور (LED) از 25 تا 80 درصد برق کمتری مصرف کرده و 3 تا 25 برابر بیشتر از لامپ‌های سنتی عمر می‌کنند. اگرچه لامپ‌های کم مصرف گران‌تر هستند اما مصرف انرژی کارآمد و طول عمر بیشتری را ارائه می‌دهند. این مزایا باعث می‌شوند که این لامپ‌ها در بلند مدت سرمایه گذاری بهتری باشند.

 تعویض لامپ‌های قدیمی

3- استفاده از نوارهای برق هوشمند

بارهای فانتوم یا الکتریسیته‌ای که توسط وسایل الکترونیکی هنگام خاموش شدن یا در حالت آماده به کار استفاده می‌شوند، منبع اصلی اتلاف انرژی هستند. در واقع، تخمین زده می‌شود که 75 درصد از انرژی مورد استفاده برای برق رسانی به وسایل الکترونیکی خانگی هنگام خاموش شدن آنها مصرف می‌شود که می‌تواند هزینه زیادی به همراه داشته باشد. برق هوشمند که به عنوان نوارهای برق پیشرفته نیز شناخته می‌شوند، با قطع برق وسایل الکترونیکی در زمان خاموشی، مشکل بارهای فانتوم را از بین می‌برند. نوارهای برق هوشمند را می‌توان طوری تنظیم کرد که در زمان تعیین شده و در یک دوره عدم فعالیت وسائل، از طریق سوئیچ‌های راه دور خاموش شوند.

4- خرید ترموستات هوشمند

یک ترموستات قابل برنامه ‌ریزی یا هوشمند را می‌توان طوری تنظیم کرد که در مواقعی که خواب هستید، گرمایش و سرمایش را به‌ طور خودکار خاموش یا کاهش دهد. هنگامی که یک ترموستات هوشمند در منزل خود نصب می‌کنید، بدون نیاز به ارتقاء سیستم  HVAC، مصرف انرژی بیهوده ناشی از گرمایش و سرمایش را حذف می‌نمایید. 

خرید ترموستات هوشمند

یک ترموستات هوشمند هزینه کمی دارد و در مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند که می‌توانند متناسب با برنامه هفتگی شما تنظیم شوند. ویژگی‌های اضافی ترموستات‌های هوشمند می‌توانند شامل نشانگرهایی برای زمان تعویض فیلتر هوا یا مشکلات سیستم HVAC باشند که کارایی سیستم گرمایش و سرمایش شما را بهبود می‌بخشند.

5- خرید لوازم کم مصرف

لوازم خانگی تقریباً 13 درصد از کل مصرف انرژی را تشکیل می‌دهند. هنگام خرید لوازم خانگی باید به دو عدد توجه کنید، یکی قیمت اولیه خرید و دوم هزینه عملیاتی سالانه است. اگرچه لوازم برقی کم مصرف ممکن است قیمت اولیه بالاتری داشته باشند اما هزینه‌های عملیاتی آنها اغلب 9 تا 25 درصد کمتر از مدل‌های معمولی است. هنگام خرید یک دستگاه برقی باید به دنبال وسایلی باشید که دارای برچسب «Energy Star» باشند. چنین دستگاهی هم در حین استفاده و هم در حالت آماده به کار نسبت به مدل‌های استاندارد انرژی کمتری مصرف می‌کند. صرفه جویی در مصرف انرژی بر اساس نوع دستگاه متفاوت است. به عنوان مثال، لباسشویی‌های دارای گواهینامه «Energy Star» 25 درصد انرژی کمتر و 45 درصد آب کمتر از نمونه‌های معمولی مصرف می‌کنند. در حالی که یخچال‌های «Energy Star» فقط 9 درصد انرژی کمتری مصرف خواهد کرد.

6- کاهش هزینه‌های گرمایش آب

گرمایش آب سهم عمده‌ای در مصرف کل انرژی شما دارد. به غیر از خرید یک آبگرمکن کم مصرف، سه روش برای کاهش هزینه‌های گرمایش آب وجود دارند. اولی اینکه می‌توانید آب گرم کمتری استفاده کنید، دوم اینکه ترموستات آبگرمکن خود را کم کرده و سوم اینکه آبگرمکن خود را عایق بندی کنید تا گرما هدر نرود. اگر قصد دارید آبگرمکن خود را با یک مدل کم مصرف جایگزین کنید، باید دو عامل اعم از نوع آبگرمکن و نوع سوخت را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، آبگرمکن‌های بدون مخزن انرژی کارآمدی دارند اما برای خانواده‌های پرجمعیت گزینه‌ای ضعیفی هستند زیرا نمی‌توانند چندین بار و به طور همزمان آب را گرم کنند. آبگرمکن‌های کارآمد می‌توانند بین 8 تا 300 درصد انرژی کمتری نسبت به آبگرمکن‌های معمولی داشته باشند.

7- عوض کردن پنجره‌های ملک

پنجره‌ها منبع قابل توجهی برای اتلاف انرژی هستند، آنها می‌توانند 10 تا 25 درصد از کل صورتحساب گرمایش ملک شما را افزایش دهند. برای جلوگیری از اتلاف گرما می‌توانید به جای آن پنجره‌های تک جداره را با محصولات دو جداره جایگزین نمایید. برای خانه‌های مناطق سردتر، پنجره‌های چند جداره هزینه‌های گرمایشی شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. 

 عوض کردن پنجره‌های ملک

اگر منطقه زندگی شما مکرراً رویدادهای شدید آب و هوایی را تجربه می‌کند، باید پنجره‌های چند جداره با لایه اضافی را در نظر بگیرید. سایه‌های پنجره، کرکره‌ها و پرده‌ها نیز می‌توانند یک لایه عایق اضافی بین دمای داخل و دمای بیرون ایجاد کنند که این مورد منجر به صرفه ‌جویی بیشتر در انرژی می‌شود.

8- بهبود سیستم تهویه مطبوع

یک سیستم HVAC  از تجهیزات گرمایش و تهویه مطبوع تشکیل شده است. گرمایش به تنهایی مسئول بیش از 40 درصد مصرف انرژی است. از آنجایی که ساختمان‌های در مناطق شمالی در طول سال در معرض دمای بسیار سردتری قرار دارند، بهبود سیستم گرمایش به محصولات کم مصرف می‌تواند تا 12 درصد در قبض گرمایش ملک صرفه جویی کند. یک سیستم تهویه شبکه‌ای است که هوای سرد و گرم را در سراسر خانه شما پخش می‌کند. اگر این مجاری به درستی آب بندی یا عایق بندی نشده باشند، اتلاف انرژی حاصله می‌تواند صدها میلیون‌ها تومان به هزینه‌های گرمایش و سرمایش سالانه شما اضافه کند. عایق بندی و نگهداری مناسب سیستم تهویه می‌تواند هزینه‌های گرمایش و سرمایش شما را تا 20 درصد کاهش دهند.

9- جلوگیری از نشتی هوا

پیشگیری از نشتی هوا راه بسیار خوبی برای کاهش هزینه‌های گرمایش و سرمایش است. رایج‌ترین منابع نشت هوا در ملک شما دریچه‌ها، پنجره‌ها و درها هستند. برای جلوگیری از این نشتی‌ها باید مطمئن شوید که بین دیوار و دریچه، پنجره یا چارچوب درب، شکاف یا منافذی وجود ندارد. برای مهر و موم کردن نشتی هوا بین اجسام ثابت مانند دیوار و قاب پنجره، می‌توانید درزبندی را اعمال کنید. نشت هوا همچنین می‌تواند از طریق سوراخ‌های دیوار، کف و سقف از لوله کشی، کانال کشی یا سیم کشی برق رخ دهد. هوای گرم از طریق سوراخ‌های زیر خارج می‌شود. از آنجایی که گرما از مناطق گرمتر به مناطق سردتر حرکت می‌کند، اگر  ملک شما به اندازه کافی عایق نشده باشد، این منافذ کوچک می‌توانند هزینه گرمایش شما را حتی بیشتر نیز کنند. برای صرفه جویی کامل در هزینه‌های خود بهتر است ملک خود را از نشتی هوا دور نگه دارید.

10- عایق بندی ملک

عایق بندی از طریق حفظ گرما در طول زمستان و دور نگه داشتن گرما از تابستان نقش کلیدی در کاهش قبوض آب و برق دارد. سطح توصیه شده مقاومت حرارتی «R-value» یا برای عایق شما بستگی به محل زندگیتان دارد. در آب و هوای گرم‌تر، مقدار R توصیه شده بسیار کمتر از ساختمان‌هایی است که در مناطق سردتر واقع شده‌اند. اتاق زیر شیروانی، دیوارها، کف، زیرزمین و هر فضای مرطوب پنج قسمت اصلی هستند که باید در آن‌ از عایق اضافه کنید. جنس عایق می‌تواند پشم شیشه یا هر متریال دیگر باشد.

عایق بندی ملک

11- شستن لباس با آب سرد

شستن لباس‌ها یک کار ضروری و بخشی از روال هفتگی اکثر افراد است. همچنین آب یک ماده پر انرژی است، به خصوص اگر از آب گرم استفاده می‌کنید. در واقع، بیشترین انرژی مصرف شده در فرآیند شستشوی لباس صرف گرم کردن آب می‌شود. استفاده از آب سرد نیز مزایای اقتصادی زیادی دارد، به طوری که مصرف کنندگان به طور بالقوه می‌توانند با کاهش دمای آب شستشوی خود تا 15 درجه، بیش از چندین میلیون در سال صرفه جویی کنند. شستن در آب سرد می‌تواند طول عمر لباس‌های شما را بدون آسیب رساندن به گرما افزایش دهد.

12- تعویض فیلترهای هوا

بسیاری از دستگاه‌ها در ملک شما از جمله سیستم HVAC از فیلترها استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها اغلب دارای چراغ راهنماست که شما کمک می‌کنند تا فیلترها را به طور مرتب تعویض کنید. انجام این کار نه تنها به شما اجازه می‌دهد تا از تعمیرات پرهزینه تهویه مطبوع خود جلوگیری کنید بلکه می‌تواند در هزینه مصرف انرژی نیز صرفه جویی نماید. تعویض منظم فیلترهای کثیف می‌تواند مصرف انرژی خانگی را تا 15 درصد کاهش دهد. فیلترهای تمیز کارآمدتر هستند و فشار کمتری به سیستم شما وارد می‌کنند.

13- استفاده از مایکروویو به جای اجاق گاز

گرم کردن مجدد غذا یک فرآیند ضروری و همچنین مالیات بر انرژی است. بسته به ترجیح شما، اجاق گاز ممکن است طعم غذا را کمی بهتر کند اما شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند مایکروویو انرژی کارآمدتری دارد. ماهیت اجاق گاز آن را مستعد از اتلاف انرژی می‌کند. در حالی که یک مایکروویو از الکتریسیته استفاده می‌کند، به کاهش مصرف برق کمک می‌کند.

14- برخورداری از نور طبیعی

نورپردازی مقدار قابل توجهی از هزینه‌های انرژی را به خود اختصاص می‌دهد. استفاده از نور خورشید یک راه عالی برای کاهش مصرف انرژی است. بهتر است به جای شرق و غرب پنجره‌های شمالی و جنوبی داشته باشید. این پنجره‌ها اجازه می‌دهند تا نور بیشتری وارد محیط شود و به ویژه در زمستان به گرم کردن فضای کمک می‌کنند. در حالی که پنجره‌های رو به شرق و غرب به نور مستقیم خورشید اجازه ورود می‌دهند اما بیشتر برای خنک کردن داخل محیط مناسب هستند و گرما ندارند. 

برخورداری از نور طبیعی

15- تغییر سبک پوشش

ممکن است به نظر بدیهی باشد که هنگام سرد شدن هوا در زمستان باید خود را بپوشانید اما انجام این کار در داخل نیز می‌تواند به صرفه جویی در هزینه‌های گرمایش شما کمک کند. اگر با پوشیدن لباس‌های بیشتر در داخل خانه گرم راحت هستید، این امکان را دارید سیستم گرمایشی خود را خاموش کنید. این مهم به شما امکان می‌دهد در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و انرژی کمتری مصرف نمایید.

16- بررسی سیم کشی ملک

نصب سیم تنها یک سایز بزرگتر، بازدهی انرژی را افزایش می‌دهد. این تکنیک ساده می‌تواند در عین افزایش انعطاف پذیری در شرایط نصب، و باعث صرفه جویی در هزینه‌های انرژی می‌شود. همچنین مقدار آمپر جریان سیم، طول سیم، محل قرارگیری سیم، شریط نصب و غیره در مصرف برق تاثیرگذار هستند. مهم است که در خرید سیم و کابل به مشخصات و کیفیت محصول دقت کنید. 

 بررسی سیم کشی ملک

 

کلام آخر

روش های کاهش مصرف برق را توضیح دادیم، اکنون می‌توانید از روش مناسب برای مصرف بهینه برق استفاده کنید. مهمتر از همه باید رفتار مناسب برای مصرف بهینه را یاد بگیرید. خاموش کردن برق اضافی و خرید وسائل کم مصرف، گام موثری در کاهش مصرف هستند. همچنین به ملک خود نگه کنید و ببینید چگونه می‌توانید از راهکارهای مختلف مانند عایق بندی، گرفتن نشتی هوا، عوض کردن پنجره‌ها و غیره برای کاهش مصرف انرژی برق بهره مند شوید.

منبع:

 

سبد خرید