کابل خودنگهدار چیست؟ و راهنمای خرید آن

یکی از مشکلات اساسی که شرکت‌های تولید برق چند سال قبل با آن مواجه بودند؛ تلفات برق بود. اکنون با توسعه سریع در زمینه انتقال، این مشکل با توسعه کابل‌های جدید برطرف شد. کابل خود نگهدار (ABC) همراه با کابل‌های هوایی، تلفات الکتریکی را تا حد زیادی کاهش داده‌اند. این کابل‌ها در واقع خطوط برق بالای سر هستند (تیر چراغ برق) که از چندین هادی عایق استفاده می‌کنند. این کابل های از یک ساختار بهینه شده بهره می‌برند که باعث شده است تا به طور عمده در کاربردی فضای باز مورد استفاده قرار گیرند.  

کابل خودنگهدار


کابل خود نگهدار چیست؟

کابل خود نگهدار که به عنوان کابل Aerial Bundled نیز شناخته می‌شود؛ یک خط برق هوایی است. این کابل از تعداد زیادی هادی عایق تشکیل شده است که به صورت بسته بندی شده و محکم به هم پیچیده شده‌اند. استفاده از کابل خود نگهدار در تضاد با کابل‌های انتقال برق سنتی است که بدون عایق بودند. علاوه بر این، این کابل‌ها می‌توانند برق را در ولتاژهای پایین انتقال دهند. خرید کابل برق خود نگهدار اغلب برای خطوط هوایی AC با ولتاژ نامی 10 کیلو ولت کاربرد دارد. کابل خود نگهدار جزو كابل‌های قدرت روكش‌دار هستند که در روی پایه‌های توزیع برق نصب می‌شوند. هادی‌های این کابل‌ها از جنس آلومینیوم هستند و عایق آنها نیز معمولاً از جنس پلی اتیلن ساخته می‌شود. کابل‌های خود نگهدارنده از نظر ولتاژ به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

 • کابل خودنگهدار فشار ضعیف (ولتاژ 220 ولت تا 1 کیلوولت)
 • کابل خود نگهدار فشار متوسط (ولتاژ 1 کیلوولت تا 63 کیلوولت)

کابل‌های خود نگهدار فشار ضعیف تک فاز و سه فاز هستند را براساس تعداد رشته‌ها به انواع زیر دسته می‌شوند:

 • کابل خودنگهدار شش رشته
 • کابل خودنگهدار پنج رشته
 • کابل خودنگهدار سه رشته
 • کابل خودنگهدار دو رشته

تعریف کابل خودنگهدار


مزایای کابل خود نگهدار

مزایای کابل خودنگهدار عبارت است از:

 • کابل‌های خود نگهدار ایمن‌تر، مطمئن‌تر و قابل اعتمادتر از هر خطوط انتقال معمولی هستند.
 • مقاومت در برابر خوردگی بیشتر، وجود عایق خارجی از کابل محافظت می‌کند و درجه خوردگی اکسیداتیو را کاهش می‌دهد.
 • این کابل‌ها دارای هزینه برق کم، هزینه نصب پایین و از همه مهم‌تر نگهداری پایین هستند. به همین دلیل است که کابل باندل هوایی جایگزین هادی مسی و آلومینیومی منسوخ شده در سراسر جهان شده است.
 • این کابل برای مناطقی که نصب و راه اندازی آن بسیار مشکل است، عالی خواهد بود.
 • کابل‌های خود نگهدارنده بهترین انتخاب برای نصب در مناطق شهری شلوغ هستند؛ جایی که کشیدن خطوط بین شکاف‌های باریک ساختمان‌ها بسیار دشوار است.
 • این کابل‌ها برای مکان‌هایی مانند مناطق تپه‌ای یا جنگل‌های انبوه کاملا ایده آل هستند.
 • به دلیل عایق بندی عالی، خطر برق گرفتگی‌های تصادفی توسط این کابل‌ها کاهش پیدا می‌کند.
 • قیمت کابل خود نگهدار کاملا مقرون به صرفه است که آن را نسبت به سایر کابل‌های سنتی جذاب‌تر می‌کند.
 • از آن‌جایی که این کابل‌ها قابل مشاهده هستند، تشخیص هر گونه عیب در سیستم آنها بسیار آسان است.
 • خطر سرقت برق کابل یک مشکل بزرگ در سیستم برق رسانی است اما زمانی که از کابل‌های خود نگهدار استفاده می‌کنید، لازم نیست نگران آن باشید.
 • نسبت به اتصال کوتاه ناشی از نیروهای خارجی (بادهای تند و شاخه‌های افتاده) نسبتاً مصون باشید؛ مگر اینکه عایق کابل را خراش دهند.
 • می‌تواند نزدیک درختان یا ساختمان‌ها نصب شود و لمس جرقه‌ای ایجاد نمی‌کند.
 • تقریباً نیازی به کوتاه کردن درختان نیست.

مهم‌ترین مزایای کابل خود نگهدار

 

انواع کابل خود نگهدار

کابل‌های خود نگهدار دارای سه کلاس هستند. علاوه بر این، هر کلاس در اندازه‌های مختلف موجود است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

کابل‌های خود نگهدار ولتاژ پایین

کابل‌های ABC ولتاژ پایین برای خطوط برق هوایی و ورودی اتاق به خوبی کار می‌کنند. آن‌ها معمولاً می‌توانند فشار یک کیلووات و کمتر را تحمل کنند. این کابل‌ها دارای مزایایی مانند هزینه کم نگهداری و نصب و راه اندازی راحت هستند. کابل‌ها از آلومینیوم با مس به عنوان هادی ساخته می‌شوند. کابل‌های خود نگهدار ولتاژ پایین دارای تعدادی رشته یا سیم (5 یا 6 تایی) مختلف هستند به صورت سه فاز به کار گرفته می‌شوند.

کابل‌های خود نگهدار ولتاژ متوسط

کابل‌های ولتاژ متوسط مؤثرترین کابل‌ها برای تبدیل شبکه برق در مناطق شهری، جنگلی و ساحلی هستند. هم‌چنین برای انتقال نیروی سربار عالی عمل می کند. این سیستم کارآمدتر، قابل اعتمادتر و مقرون به صرفه‌تر است. این نوع کابل‌ها دارای ولتاژ 10 کیلووات، 11 کیلووات، 22 کیلووات و 33 کیلووات هستند. مواد عایق بیشتر مورد استفاده در این کابل‌ها XPLE است. علاوه بر این، غلاف بیرونی از پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE) ساخته شده است.  

انواع مختلف کابل خود نگهدار


کابل‌های خود نگهدار دوبلکس یا تریپلکس

کابل‌های دوبلکس یا تریپلکس دارای استحکام کششی بالایی برای حمل بار 120 ولتی برای کاربردهای سرویس سربار است. هم‌چنین از PVC یا XPLE به عنوان ماده عایق استفاده می‌کند. ترکیب اصلی آلومینیوم 1350-H19 است، همراه با هادی‌های فاز که به صورت متحدالمرکز پیچیده شده‌اند. هسته خنثی آن از آلیاژ آلومینیوم AAC، ACSR یا 6201 ساخته شده است. این کابل‌ها برای روشنایی خیابان، روشنایی فضای باز و خدمات موقت ساختمان قابل اجرا هستند. دمای هادی عایق پی وی سی از 75 درجه و دمای هادی عایق XPLE از 90 درجه سانتی گراد تجاوز نمی‌کند.
 

کاربرد کابل خود نگهدار

1) مناطق با درختان زیاد: کابل خود نگهدار را می‌توان بر روی درختان نصب کرد که این کار از عملیات پیچیده مانند از بین بردن گیاهان سبز برای ساخت تیرهای برق جلوگیری می‌کند. نصب روی درخت زیبا و اقتصادی است و مطابق با تئوری توسعه جهانی حفاظت از محیط زیست است.

2) مناطق با آلودگی شدید فلزی: در این مناطق گرد و غبار فلزی در همه جا شناور است. هنگامی که گرد و غبار فلز روی سیم لخت بالای سر میفتد، اغلب باعث قطع اتصال کوتاه می‌شود. کابل خود نگهدار دارای محافظت عایق در برابر این آلودگی است؛ بنابراین کابل خود نگهدار در این مناطق به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

3) مناطق خورنده: در مناطقی با خوردگی قوی مانند مه نمک، هادی‌های لخت مستعد خوردگی هستند و قدرت هادی را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. در هوای شدید باد و باران، احتمال شکستگی خط و بروز حوادث بسیار زیاد است. کابل خود نگهدار دارای محافظ عایق است که مقاومت کابل را در برابر خوردگی افزایش می دهد و عمر مفید آن را افزایش می‌دهد.

4) مناطق شهری قدیمی: کابل خود نگهدار به دلیل ظرفیت انتقال جریان کارآمدتر و فاصله ایمن کمتر، برای بازسازی مناطق شهری قدیمی بسیار مناسب است.

مهم‌ترین کاربرد کابل خود نگهدار

5 )مناطق مستعد طوفان: کابل خودنگهدارنده را می‌توان در مناطق مستعد طوفان نیز استفاده کرد. وقتی طوفان می‌آید، سیم خالی بالای سر باعث می‌شود که دو سیم برهنه به دلیل باد شدید با هم برخورد کنند و باعث از کار افتادن مدار شود. کابل خود نگهدار عایق است و در اثر برخورد سیم باعث قطع اتصال کوتاه نمی‌شود.

6) مناطق مستعد رعد و برق: با کابل خود نگهدار ایمن‌تر است زیرا به دلیل محافظت عایق، عایق خط در هنگام رعد و برق به آرامی کاهش می‌یابد و احتمال سرب رعد و برق کمتری دارد.  

 

کلام آخر

با توسعه و پیشرفت مستمر جامعه، تقاضا برای مصرف برق در حال افزایش است. کابل خود نگهدار نوعی کابل بالای سر است که برق را به طور موثر منتقل می‌کند. در مناطقی که ترافیک زیاد است؛ کابل‌های زیرزمینی جایگزین کابل‌های ABC می‌شوند. اما هزینه  نصب این کابل‌ها کم است، بنابراین در مناطق دور افتاده و مکان‌هایی با ترافیک کم استفاده می‌شود. برای خرید کابل نگهدار با تیم فروش آلیس صنعت تماس بگیرید.  

سبد خرید