چگونه چراغ خطی توکار را نصب کنیم؟

یکی از انواع مدل چراغ که امروزه در فضاهای مسکونی یا محیط‌های تجاری بسیار استفاده می‌شود چراغ خطی توکار است. این نوع از چراغ ظاهری متفاوت در محیط ایجاد می‌کند و به همین دلیل بسیار پرکاربرد است. آشنایی با نصب چراغ خطی توکار شاید دغدغه بسیاری از افراد باشد. نصب چراغ خطی توکار اصولی دارد که باید حتماً در نظر گرفته شوند. در این مقاله به نحوه نصب چراغ خطی توکار به شکل کامل خواهیم پرداخت و نکات مهمی را با شما در میان خواهیم گذاشت.


نصب چراغ خطی توکار و اهمیت انجام آن

چراغ خطی توکار را به چراغ لاینی یا LED نیز می‌شناسند. این چراغ‌ها محصولی جدید از نسل تازه ابزارهای روشنایی در معماری مدرن امروزی هستند که به شکل مستطیل اما با طول و عرض متفاوت به بازار عرضه می‌شوند. چراغ‌های خطی توکار می‌توانند با نوع نورپردازی خود، نورپردازی متفاوت‌تر از نور حاصل از چراغ‌هایی با فرم مربع و دایره به وجود آورند و از طرفی به دلیل کم‌مصرف بودن بسیار اقتصادی‌تر هستند.

نصب چراغ خطی توکاربه دلیل پرکاربرد بودن چراغ خطی توکار در نورپردازی بیشتر محیط‌ها، امروزه آشنایی با نصب چراغ خطی توکار بسیار اهمیت دارد.


ابزار مورد نیاز برای چراغ خطی توکار 

برای نصب چراغ خطی توکار در قدم اول باید ابزار مورد نیاز برای نصب را آماده کرد. آماده کردن وسیله‌های لازم کمک می‌کند تا از اتلاف وقت در حین کار جلوگیری شود. از جمله ابزار مورد نیاز برای چراغ خطی توکار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 •  اره
 • مته
 • سیم‌کش
 •  مجموعه پیچ گوشتی
 •  تستر ولتاژ

مواد مورد نیاز جهت نصب

 • تجهیزات نصب
 • لاین‌های نوری توکار
 • الگوی برش سقف (در صورت نیاز)
 • سیم کشی و اتصالات

سیم کشی اتصالات برق

 

نحوه نصب چراغ خطی توکار

پس از آماده کردن ابزار لازم برای این کار، باید مراحل زیر قدم‌به‌قدم دنبال شود:
مرحله آماده‌سازی پیش از نصب چراغ خطی توکار
پیش از شروع نصب لازم است اقدامات احتیاطی زیر صورت گیرد:


قطع جریان برق

بسیار مهم است که پیش از انجام کار حتماً برق منطقه‌ای که قرار است در آنجا کار انجام شود قطع گردد. رعایت این نکته ایمنی جهت جلوگیری از برق‌گرفتگی و سایر خطرات احتمالی بسیار لازم است.


علامت‌گذاری محل نصب

در قدم بعدی باید به کمک الگوی برش، سقف‌هایی را که می‌خواهید در آنها چراغ خطی توکار را نصب کنید، علامت بزنید. این کار کمک می‌کند تا طرح‌بندی از پیش تعیین شده شما به شکل کامل ایجاد شود.


بررسی اتصال ایمن سیم‌ها

سیم‌های وسایل باید به درستی به سیم‌کشی برق در سقف متصل شوند. برای این کار باید به‌دقت دستور عمل‌های تولیدکننده دنبال شود.


تست اتصالات

پس از اینکه اتصالات انجام شد باید از یک تستر ولتاژ استفاده کرد تا مطمئن شد آیا سیم‌ها برق دارند یا خیر. در این مرحله می‌توان مطمئن شد که برق با موفقیت قطع شده و اتصالات به درستی شکل گرفته‌اند.

تست ولتاژ


مرحله نصب وسایل چراغ خطی توکار

پس از طی کردن مراحل قبلی، حال مرحله نصب رسیده است. برای انجام درست مرحله نصب باید قدم‌به‌قدم مراحل زیر را پیش برد:


نصب کردن وسایل چراغ خطی توکار

در این مرحله باید از اره کمک گرفت. با اره باید در محل‌های علامت‌گذاری شده شیارهایی را در سقف ایجاد کرد تا به عنوان محفظه وسایل مورد استفاده قرار گیرند. بسیار مهم است که جهت ایجاد اندازه خاص شیار، دستورالعمل‌های تولیدکننده را دنبال کرد.


وصل کردن چراغ‌ها

در این مرحله باید نورهای خطی در شیارهای ایجاد شده قرار گرفته شوند و بعد آنها را باید با استفاده از تجهیزات نصب شده، در جای خود محکم کرد. همچنین باید مطمئن شد که وسایل هم سطح با سقف قرار گرفته‌اند.


ایمن‌سازی لبه‌ها

حال باید لبه چراغ‌ها را روی محفظه وصل کرد. به دلیل اینکه لبه چراغ بخش قابل مشاهده پروفیل به شمار می‌رود و باعث زیباتر دیده شدن نصب می‌شود، باید مطمئن شد که لبه به درستی تراز شده و محکم به جای خود وصل شده است.


نهایی کردن نصب چراغ

حال برای اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن عمل نصب، باید نورهای خطی جدید را روشن کرد.


بازیابی قدرت

در این مرحله می‌توان برق ناحیه‌ قطع شده را وصل کرد و از روشن شدن چراغ‌های خطی مطمئن شد.


بررسی نتیجه کار

بهتر است تمام چراغ‌ها را زیر نظر گرفت تا مطمئن شد توزیع نور به شکل یکنواخت صورت‌گرفته است.


اشتباهات رایج نصب چراغ خطی توکار 

اشتباهات رایج نصب چراغ خطی توکار از جمله مسائلی است که ممکن است در حین نصب رخ دهد. از جمله این اشتباهات رایج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


قرار گرفتن وسایل به شکل ناهموار

زمانی که چراغ‌ها در فاصله‌های نامناسب و نامنظم قرار گرفته باشند نور ناهمواری تولید می‌شود. برای جلوگیری از اشتباهات رایج نصب چراغ خطی توکار، بهتر است پیش از ایجاد کردن سوراخ‌ها محل قرارگیری چراغ را به دقت علامت‌گذاری کرد.


سیم کشی نادرست

از دیگر اشتباهات رایج نصب چراغ خطی توکار، سیم‌کشی نادرست است. اختلاط سیم‌ها یا ایمن نکردن درست آنها می‌تواند باعث اختلال در عملکرد چراغ‌ها یا خطرات ایمنی شود. بسیار مهم است قبل از بازیابی برق، اتصالات به شکل کامل بررسی شوند.

سیم کشی نادرست چراغ خطی توکار

 

مراقبت پس از نصب چراغ خطی توکار 

توجه به مراقبت پس از نصب چراغ خطی توکار جهت حفظ عملکرد بهینه لاین‌های نوری توکار بسیار اهمیت دارد. برای نگهداری از چراغ خطی توکار باید نکات زیر را رعایت کرد:


تمیز کردن لوازم

بسیار مهم است که لامپ‌ها هرازگاهی تمیز شوند. غبار و کثیفی زمانی که بر روی لامپ‌ها می‌نشیند می‌تواند بر روی روشنایی آنها اثر بگذارد. برای تمیز کردن چراغ خطی توکار می‌توانید از یک پارچه نرم استفاده کنید و به خوبی آنها را تمیز کنید.


تعویض قطعات معیوب

در صورتی که متوجه تیرگی شدید یا سوسو زدن در بخشی از چراغ خطی شده‌اید احتمالاً باید یک قطعه را تعویض کنید. برای شناسایی و تعویض این قطعه معیوب باید دستورالعمل تولیدکننده را دنبال کنید.


کاربرد نصب چراغ خطی توکار

چراغ‌های خطی توکار را می‌توان به شکل افقی، عمودی و حتی شکل دار در فضاها استفاده کرد. از جمله مکان‌هایی که می‌توان از چراغ خطی توکار برای نورپردازی در آنها استفاده کرد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 •    مکان‌های مسکونی همچون آپارتمان‌ها، هتل‌ها، ویلاها
 •     محیط‌های اداری و تجاری همچون مرکز خرید، سینماها، بیمارستان‌ها، کافه‌ها و...
 •    فضاهای باز همچون پارکینگ‌های روباز، محیط اطراف استخر، آلاچیق، حیات ویلا و...

کاربرد نصب چراغ خطی توکار


مزایای نصب چراغ خطی توکار

مزایای نصب چراغ خطی توکار باعث می‌شود از این نوع چراغ امروزه بسیار استفاده شود. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 •    سادگی چراغ خطی توکار باعث ایجاد نظم خاص در محیط می‌شود.
 •    چراغ خطی توکار نسبت به چراغ‌های دیگر کم‌مصرف‌تر است.
 •    قیمت این نوع از چراغ نسبت به موارد دیگر کمتر است.
 •    این چراغ عمر طولانی‌تری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای و دیگر ادوات روشنایی دارد.
 •   در تعداد و اندازه و محل نصب این چراغ محدودیتی وجود ندارد.
 •    نور حاصل از این چراغ قابل کنترل و روشنایی آن برای محیط کاملاً اندازه است.
 •   این نوع از چراغ می‌تواند باعث ایجاد طرح‌های جذابی در معماری و دکوراسیون شود و فضاهای نو و خلاقانه ایجاد کند.


آیا نصب چراغ‌های خطی توکار بدون کمک گرفتن از نصاب ممکن است؟


بسیاری از افراد تصور می‌کنند که به دلیل ساده بودن روند نصب چراغ خطی توکار می‌توانند این کار را خودشان انجام دهند. این تصور کاملاً اشتباه است؛ به دلیل اینکه افرادی که تجربه کارهای فنی و برقی را ندارند نمی‌توانند از عهده نصب چراغ خطی توکار برآیند. رعایت نکات ایمنی، نحوه نصب درست و بررسی نتیجه کار تنها از عهده یک نصاب حرفه‌ای برمی‌آید. اگر افراد می‌خواهند نتیجه ایده‌آلی را از نصب چراغ خطی خود داشته باشند باید حتماً از یک نصاب حرفه‌ای کمک بگیرند.


کلام پایانی

شاید برای بسیاری از افراد که می‌خواهند از چراغ خطی در محیط مورد نظر خود استفاده کنند سؤال باشد که چگونه چراغ خطی توکار را نصب کنیم؟ در جواب این سؤال باید گفت که نصب چراغ خطی توکار اگرچه کار ساده‌ای است؛ اما نیاز به مهارت دارد و شاید از عهده یک فرد عادی و ناآشنا به امور فنی و برقی بر نیاید. بسیار مهم است که برای داشتن یک نتیجه کامل و بدون نقص از تجربه و تخصص یک نصاب ماهر استفاده شود تا به این وسیله چراغ خطی بهترین تأثیر خود را بر روی محیط بگذارد.

منبع:

سبد خرید