راهنمای خرید کابل برق افشان

کابل افشان نوعی کابل برق است که از یک یا چند رشته سیم نازک و بسیار منعطف ساخته می‌شود. کابل‌های برق افشان در محیط‌هایی که نیاز به پیچش، خم شدن و تغییر حالت وجود دارد؛ به کار گرفته می‌شوند. کابل افشان علاوه بر رشته‌های مسی به نوعی عایق و روکش نیز مجهز است که می‌تواند از مواد مختلفی باشد. سیم و کابل یکی از مهم‌ترین تجهیزات الکتریکی هستند که بدون آن هیچ جریان الکتریکی برقرار نمی‌شود. در این میان کابل برق افشان یکی از پرکاربردترین کابل‌های برق است که در صنعت روشنایی، نصب کلید و پریز و غیره کاربرد دارد. در این مقاله، راهنمای خرید کابل برق افشان برای کمک به شما جهت خرید کابل خوب ارائه می‌دهیم.  

 خرید کابل برق افشان

 

کابل برق افشان چیست؟

کابل برق افشان، کابلی است که از یک یا چند رشته نازک ‌هادی مسی تشکیل شده است که با نظم و ترتیب خاصی در زیر یک پوشش قرار می‌گیرند. هادی‌های کابل برق افشان اغلب از مس ساخته شده‌اند زیرا فلز مس نرم و انعطاف پذیر است و قابلیت کندوپاش را دارد. کابل‌های افشان کابل‌های بسیار منعطف و نرمی هستند و به راحتی شکل می‌گیرند؛ به همین دلیل کاربرد زیادی دارند. این کابل‌ها عملکرد خوبی در خمش، پیچش و کشش نشان می‌دهند. کابل‌های افشان علاوه بر عایق، مجهز به روکشی هستند که از هادی‌ها محافظت می‌کند. مقدار جریان سیم و کابل با سیم و کابل سیم متفاوت است. مقاومت این کابل‌ها در شرایط آزمایشگاهی در دمای 20 درجه سانتی گراد اندازه گیری می‌شود. تاریخچه استفاده از این کابل‌ها به اواخر دهه 70 میلادی برمی‌گردد. در گذشته روکش کابل‌های افشان از کائوچو یا لاستیک طبیعی بود و بعدها در سال 1980 عایق‌های نفوذ ناپذیر برای این کابل‌ها انتخاب شدند. کابل‌های افشان در انواع مختلفی تولید می‌شوند و بر اساس ولتاژ، تعداد رشته، سطح مقطع، مواد پوشش و عایق تقسیم بندی می‌شوند.  

کاربرد کابل برق افشان چیست؟

 

ولتاژ کابل برق افشان

یکی از مهم‌ترین مباحث راهنمای خرید کابل برق افشان، توجه به سطح ولتاژ این کابل‌ها است. کابل‌های افشان مانند سایر انواع کابل‌ها در سه سطح ولتاژ زیر عرضه می‌شوند:

 • کابل پاشش فشار ضعیف (کابل پاشش نور): این کابل‌ها دارای ولتاژی معادل 300 تا 500 ولت هستند.
 • کابل اسپری ولتاژ متوسط: این کابل‌ها در سطح ولتاژ 6 هزار ولت تا 1 کیلو ولت کار می‌کنند.
 • کابل فشار قوی (کابل برق): این کابل‌ها می‌توانند در سطوح ولتاژ بالاتر از 1000 ولت تا 20 کیلو ولت کار کنند.

گاهی کابل‌های افشان با مصارف صنعتی خاص نیز در سطح ولتاژ بسیار بالا معادل 32 کیلو وات و 63 کیلو وات تولید می‌شوند. این محصولات در کارخانه‌های صنعتی، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و شبکه‌های انتقال و توزیع استفاده می‌شوند.  

سطح ولتاژ کابل برق افشان


شکل مقطع کابل افشان

در راهنمای خرید کابل افشان خوب است بدانید که این کابل‌ها بر اساس شکل ظاهری مقطع به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

 • کابل اسپری گرد: این کابل‌ها همان کابل‌های رایجی هستند که در قسمت‌های مختلف ساختمان دیده‌اید. سطح مقطع این کابل‌ها گرد است.
 • کابل اسپری تخت: این کابل‌ها دارای استحکام بالایی هستند. همچنین استفاده از آنها فضای کمتری را اشغال می‌کند. از کابل تخت افشان در بالابر، آسانسور، جرثقیل، نوار نقاله و غیره استفاده می‌شود.

هر دو نوع کابل هادی باید درست در مرکز کابل قرار گیرد و وزن آن متناسب باشد.    

مقطع کابل اسپری گرد و تخت


روکش کابل افشان

یکی از موضوعاتی که هنگام خرید کابل برق افشان باید به آن توجه کنید متریال پوشش کابل افشان می‌باشد. اگر از کابل مدفون در لوله‌ها و کانال‌ها استفاده می‌کنید؛ روکش باید محکم باشد تا به مرور زمان پوسیده نشود. در برخی موارد از کابل‌های اسپرینکلر در محیط‌هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد استفاده می‌شود. به همین دلیل پوشش کابل باید نسوز و غیر قابل اشتعال باشد. موادی مانند پی وی سی، لاستیک، پلی اتیلن و غیره در روکش کابل انعطاف پذیر استفاده می‌شود. روکش لاستیکی باعث افزایش انعطاف کابل شده و روکش PVC مقاومت آن را افزایش می‌دهد. پوشش‌های سیلیکونی نیز نسوز هستند. پوشش کابل نباید پارگی، فرورفتگی یا برآمدگی داشته باشد.    

روکش کابل برق افشان


کابل افشان شیلد و زره

در مشخصات فنی کابل افشان مشاهده می‌شود که کابل‌های افشان گاهی بدون شیلد و زره و گاهی با لایه‌های محافظ و غیره عرضه می‌شوند که این شیلدها از ایجاد نویز و تداخل روی کابل برق جلوگیری می‌کنند. شیلد کابل افشان از جنس مس و آلومینیوم است. زره کابل‌ها نیز می‌تواند از فولاد، آلومینیوم و سایر باشد که زره استحکام فیزیکی کابل را بسیار افزایش می‌دهد. کابل دو روکش نیز در بازار موجود است. برخی از کارخانه‌ها مانند خراسان افشار نژاد کابل را با دو روکش عرضه می‌کنند تا مقاومت فیزیکی را تا حد زیادی افزایش دهند.  

کابل برق افشان شیلد و زره


سطح مقطع و تعداد کابل

یکی از موارد مهم در راهنمای خرید کابل افشان توجه به سایز کابل افشان است. این پارامترها باید با توجه به نیازها و کاربردهایی که از کابل انتظار دارید انتخاب شوند. سطح مقطع کابل در کیفیت عبور جریان الکتریکی موثر است. هرچه کابل ضخیم‌تر باشد؛ جریان کابل بهتر است؛ در نتیجه قیمت کابل نیز افزایش می‌یابد. تعداد رشته‌های کابل نیز به کاربرد شما بستگی دارند. کابل افشان از یک رشته تا چند رشته در بازار موجود است. کابل افشان 2.5×2، کابل افشان 4×10 و کابل افشان 6 رشته پرمصرف‌ترین کابل‌های افشان در بازار هستند.  

کابل افشان از یک رشته تا چند رشته


کد کابل افشان

هر کابل کد خاصی دارد و با این کدها کابل‌ها به نوعی تعریف می‌شوند. کدها مجموعه ای از اعداد و حروف هستند. این کدها دارای 4 قسمت می‌باشند. قسمت اول مربوط به مشخصات لایه‌های اصلی کابل، قسمت دوم مربوط به‌ هادی محافظ، قسمت سوم مربوط به سطح مقطع و نوع هادی و در نهایت قسمت آخر مربوط به ولتاژ اسمی کابل سیمی بودن یا اکسپوز بودن کابل در قسمت سوم و خانه دوم مشخص می‌شود. کابل‌هایی که نوع هادی دارند با حرف m نشان داده می‌شوند.  

کد کابل برق افشان


کاربرد کابل افشان

کابل‌های افشان بر اساس نوع کاربری به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • کابل کنترل
 • کابل کولر
 • کابل جوش
 • کابل ابزار
 • کابل اعلام حریق

   

کاربرد مهم کابل افشان


بهترین برندهای تولید کننده کابل افشان

در آخرین قسمت از مقاله راهنمای خرید کابل افشان به معرفی بهترین برندهای تولید کننده این کابل می‌پردازیم:

 • کابل افشان خراسان
 • کابل افشان ایران
 • کابل اردستان فشان
 • کابل افشان البرز
 • کابل افشان پارسیان

   

برندهای تولید کننده کابل افشان


کلام آخر

فروشگاه اینترنتی آلیس صنعت یکی از بهترین تامین کنندگان انواع سیم و کابل و تجهیزات شبکه است که محصولات خود را با بهترین قیمت به مشتریان عرضه می‌کند. این فروشگاه با ارائه محصولات باکیفیت و قیمت مناسب همواره رضایت مشتریان را سرلوحه فعالیت خود قرار می‌دهد. با مراجعه به وبسایت رسمی فروشگاه، علاوه بر مشاهده قیمت انواع کابل افشان به راحتی می‌توانید از مشخصات و ویژگی‌های هر یک مطلع شوید و برای خرید محصول از کارشناسان حرفه‌ای ما مشاوره رایگان دریافت کنید.  

سبد خرید